Podle starosty Dolu, v němž žije přibližně pětapadesát obyvatel, hrají největší roli zejména zodpovědnost a proočkovanost. „Máme štěstí, že patříme k několika málo místům v Česku, kterým se koronavirus prozatím vyhýbá. Lidé se k sobě chovají zodpovědně a neporušují vládní nařízení. Většina z nich je zároveň očkovaná. Vyčíslil bych to přibližně na osmdesát až pětaosmdesát procent,“ odhadl tamní starosta Pavel Strnad s tím, že se jedná převážně o penzisty.

Právě na Pelhřimovsku uvádí statistiky dlouhodobě nejvyšší zájem o očkování proti covidu-19. Ve srovnání s ostatními okresy figuruje na šestém místě. Alespoň první dávku vakcíny si dosud nechalo aplikovat přes šestasedmdesát procent obyvatel starších šestnácti let. Lépe je na tom v kraji s necelými sedmasedmdesáti procenty pouze Havlíčkobrodsko. Vysoký zájem o očkování se projevil mimo jiné na počtu hospitalizovaných v pelhřimovské nemocnici. „Ve středu se s koronavirem v našem zařízení léčilo sedmadvacet pacientů. Situace je napjatá, ale stíháme,“ přiblížila tamní mluvčí Alexandra Knapová.

Na anesteziologicko-resuscitačním oddělení jsou aktuálně hospitalizovaní tři lidé, kteří jsou připojení na umělou plicní ventilaci. Podíl očkovaných a neočkovaných pacientů kopíruje celorepublikový trend, z téměř tří čtvrtin leží v pelhřimovské nemocnici neočkovaní. „Dosud jsme pozastavili provoz rehabilitačního oddělení. Pokud by se situace s covid pozitivními pacienty, kteří potřebují hospitalizaci, zhoršila, rozšířili bychom covidové oddělení o lůžka z chirurgie,“ podotkl ředitel Nemocnice Pelhřimov Michal Kozár.

Vysoká proočkovanost a situace ve zdravotnictví jsou důvodem, proč představitelé kraje na rozdíl například od jihu Moravy prozatím znovuotevření velkokapacitních očkovacích center nezvažují. „Nemocnice zatím stíhají, situace není na Vysočině tak závažná, jako v jiných krajích. Zájem o očkování se zvýšil už přibližně před měsícem a půl, kdy došlo ke změně vládních nařízení. Od té doby se můžeme chlubit dobrým výsledkem, pokud jde o vakcinaci,“ vysvětlila krajská mluvčí Jitka Svatošová.

Chyba v datech

Naopak Lesní Jakubov na Třebíčsku hlásí situaci diametrálně odlišnou. Z tamní stovky obyvatel se koronavirem měli od začátku pandemie nakazit všichni, někteří dokonce opakovaně. Zdroj Deníku, jenž si nepřál být jmenován, obhajuje situaci umístěním nedaleké věznice. „Její číslo popisné patří ještě pod Lesní Jakubov, ale součástí není. Nakažení tak spadají i do našich statistik, nicméně se musí jednat o chybu v datech. Obec se od oficiálních dat distancuje,“ uvedl zdroj. Redakce jeho totožnost zná.

V úterý přibylo v kraji 1295 nových případů nákazy koronavirem, víc než stovka byli infikovaní starší pětašedesáti let. Z onemocnění se ve stejný den vyléčilo osmnáct lidí, nikdo nezemřel. Podle dat Deníku ukazovaly křivky ve většině okresů postupný pokles případů, v posledních dnech však pandemie zřejmě znovu nabrala na obrátkách. Nárůst oproti předchozím dnům totiž hlásí Jihlavsko, Třebíčsko i Havlíčkobrodsko. Nejvíce nakažených je v současné době na Žďársku. Od prvního října letošního roku však nulový přírůstek nakažených zaznamenalo až pětadvacet obcí.

Vysočinští zdravotníci podali v úterý 5189 dávek očkování, jedná se dokonce o největší nárůst celého podzimu. Zájemce nejčastěji očkovali dvoudávkovou vakcínou Pfizer, starší věkové kategorie pak také látkou Vaxzevria, dříve známou jako AstraZeneca.

KDE SE NIKDO OD 1. ŘÍJNA 2021 NENAKAZIL

Třebíčsko Jihlavsko Pelhřimovsko Havlíčkobrodsko Žďársko
Pálovice Zadní Vydří Jankov Horní Paseka Rosička
Vícenice Mysletice Krasíkovice Vlkanov Kyjov
- - Čížkov Čachotín Milasín
- - Zlátenka Sloupno Líšná
- - Vysoká Lhota Rybníček Spělkov
- - Důl Podmoky -
- - Rovná Zvěstovice -
- - Salačova Lhota Heřmanice -