Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Členové volebních komisí v malých vsích se občas nudí

Pelhřimovsko – Přípravy na krajské volby už jsou v plném proudu.

27.9.2012 1
SDÍLEJ:

Volby. Ilustrační foto.Foto: Archiv

Kromě všech nezbytností, jakými jsou vlajky, urny a lístky, je potřeba také mít sestavenou volební komisi. I když je členství v komisi honorováno, někdy je problém lidi do ní sehnat. A to zvlášť tam, kde je málo voličů.

V malých vesnicích často lidé chodí volit ve „vlnách" – a mezi nimi je komise „nevytížená". Volný čas její členové vyplňují třeba poslechem rádia či televize, čtením nebo sledováním počítače.

Vysoká účast

„U nás je odvoleno prakticky už v pátek večer," říká Miroslav Švarc, předseda osadního výboru v Houserovce, jež je se svými padesáti obyvateli místní částí Pelhřimova. Na otázku, zda se volební komise ve zbytku doby nenudí, čilý třiasedmdesátník odpovídá: „Volí se v klubovně v hospodě, kde máme velkoplošnou televizi. A paní hospodská je kuchařka, takže se o nás stará."

Švarc potvrzuje i domněnku, že v malé vsi bývají voliči disciplinovanější než ve městech. „U nás je při všech volbách stabilní účast nad sedmdesát šest procent,"  říká předseda s tím, že ani není problém sehnat lidi do volební komise – sám jde příkladem a v komisích zasedá pravidelně už od dob před rokem 1989.
Zdůrazňuje, že v Houserovce jsou aktivní lidé, kteří ji zvelebují během pravidelných brigád, které se v létě konají každé pondělí  a středu.

Ve Vysoké Lhotě, která se svými osmnácti obyvateli patří mezi nejmenší obce na Vysočině, tráví volební komise čas obdobně jako na jiných malých vsích.

„Ve volební komisi jsme tři plus jeden zapisovatel. Čas je po oba dny dlouhý. Čekání si krátíme povídáním nebo čtením. Jinak by to ani nešlo," přiblížil starosta Vysoké Lhoty František Plášil.

Kde se také volí

Zatímco ve městech se volí na různých úřadech, školách a dalších institucích, na vsi bez obecního úřadu se občas volební místnost hledá těžko. V řadě místních částí Pelhřimova, třeba ve Skrýšově, Myslotíně či Chvojnově se volí ve víceúčelovém zařízení.
V Radňově či Strměchách voliči půjdou do bývalé školy a v Hodějovicích nebo Starém Pelhřimově do hasičské zbrojnice.
Kuriózní volební místností byla
do roku 2010 v Suché na Havlíčkobrodsku obecní váha.

Autor: Jan Mazanec

27.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení