Protože se tento proces osvědčil, vodu ve Stráži čistí odborníci již třetím rokem. „Chceme, aby Stráž byla využitá především jako rekreační rybník pro občany, nejen pro rybáře,“ zdůraznil místostarosta města Zdeněk Jaroš s tím, že možnost rekreačního koupání ve Stráži je důležitá zvlášť v současné době, než bude postavený venkovní plavecký bazén.

Problém s udržením čisté vody ve Stráži je zaviněný hlavně tím, že má velmi slabý přítok. Pozitivní účinek aplikovaného přípravku, je v tom, že v rybníku se nerozvíjí sinicový vodní květ. „Zároveň dochází k výraznému snížení fosforu a chlorofylu A, který je měřítkem koncentrace řas, fosfátů a zakalení v rybníku. Naopak zvyšuje obsah kyslíku,“ vysvětlil Jaromír Čaška, který čištění provádí.

Dodal také, že při pravidelném používání přípravku dochází k reprodukci bakterií, což má za následek nepřetržité čištění.

Podle něj se dá dokonce říci, že bakterie jsou pro ryby prospěšné, protože podporují růst zooplanktonu, který slouží rybám jako přirozená potrava.

Rybník Stráž využívají ve značné míře již zmínění rybáři. „Důrazně apelujeme na rybáře, aby dodržovali správné postupy při krmení ryb a aby místa, kde chytají a zakrmují, udržovali v pořádku a v čistotě,“ prosí milovníky rybolovu Zdeněk Jaroš.

Pro ryby, stejně jako pro lidi, jiné živočichy a rostliny, je uvedený prostředek neškodný a splňuje potřebné zdravotní atesty.

Čištění vody ve Stráži bude probíhat po dobu pěti měsíců, do vody se přitom dostane jednou měsíčně čtyřicet kilogramů dávky uvedeného přípravku. Celkem tedy do rybníka, který má osm hektarů, doputuje dvě stě kilogramů této látky.