Výjimečnou voličskou zodpovědnost ukázali v obci Přeckov na Třebíčsku, kde přišli volit úplně všichni hlasující. Hlas odevzdalo šedesát obyvatel, jeden odevzdaný volební lístek však byl neplatný. V obci zvítězil Pavel Fischer. „U nás je dlouhodobě zvykem volit. Tradičně máme vysokou účast. Není to poprvé, co máme sto procent. Lidem není jedno, co se kolem nich děje. Žijí zde většinou tradiční křesťanské rodiny, takže volba je docela zřejmá,“ přiblížil místostarosta Jan Uchytil.

V Přeckově se však neshodnou, koho volit příště. Místostarosta v prvním kole podpořil Fischera, pro druhé si už vybral generála Petra Pavla. Starosta sedmdesátihlavé obce Josef Náhlík však bude volit jinak. „V prvním kole jsem dal hlas Babišovi a u něj nadále zůstanu. Každopádně atmosféra u voleb tady nebývá vyhrocená. Naopak u nás převládá příjemná nálada. Ne vždy dosáhneme na sto procent, tak uvidíme, jaké to bude příště,“ řekl Deníku Náhlík.

Prezidentské volby. Ilustrační foto.
Prezidentské volby na Pelhřimovsku: proti celorepublikovému proudu, vyhrál Babiš

Jihlavsko je jediný okres v kraji, kde generál Pavel celkově předběhl Babiše. „V senátních volbách také neuspěla Jana Nagyová, je to souvislý vývoj a já předpokládal, že bude mít navrch Petr Pavel. Napovídá tomu i složení obyvatelstva Jihlavy,“ zhodnotil výsledek jihlavský politolog Petr Šmergl.

Volební účast si pochvaloval také současný hejtman Vítězslav Schrek. „Hodnotím ji pozitivně, protože lidem není jedno, kdo bude prezidentem. Je to ještě umocněno opravdu vysokou účastí právě na Vysočině,“ uvedl hejtman.

Ten na volbách vidí ještě jedno pozitivum. „Dobrou zprávou je i to, že se do druhého kola dostali kandidáti s takřka totožným výsledkem. Nejde o jednoznačné vítězství, které by někomu nahrávalo. Věřím, že ti, kdo nevolili někoho z těch dvou postupujících, budou mít prostor a vůli se vyjádřit v druhém kole,“ prohlásil Schrek.

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
Osobnosti Vysočiny o volbách: Reality show a výhoda postupu rozdílných kandidátů

Obrat o sto osmdesát stupňů předvedli v obci Úhořilka na Havlíčkobrodsku. Před pěti lety tam zvítězil Marek Hilšer. Ten na prezidenta kandidoval i letos, jenže na minulý výsledek nenavázal. V Úhořilce tentokrát skončil poslední, když získal jediný hlas. „My jsme taková netradiční obec, která dělá některé věci jinak než ostatní,“ okomentoval volební výsledky starosta Petr Hosa.

Ne všude však byla volební účast rekordní. Nejméně hlasujících na Pelhřimovsku přišlo v Lidmani. Budoucího prezidenta si přišlo zvolit třiapadesát procent lidí. Nejvíce z nich hlasovalo pro Andreje Babiše, ten v získal čtyřiatřicet procent hlasů. O dvě procenta méně voličů vhodilo do urny obálku se jménem Petra Pavla. Oproti celorepublikovému průměru měla v Lidmani silné zastoupení Danuše Nerudová, volilo ji téměř šestadvacet procent obyvatel obce.