„Oproti tomu, co tady bylo, je to nádhera. Myslím si, že obci kulturní dům pomůže jak vzhledově, tak využitím. Objekt září do dálky,“ pochvaloval si Ladislav Bureš z Chyšné.

„Je dobře, že tu máme pěkný kulturák než ruinu, která tu stála předtím. Celou stavbu pečlivě mapujeme, takže já pak vše poctivě zapíšu do kroniky,“ řekl Deníku kronikář Chyšné Josef Limburský.

Nová stavba v obci se 110 obyvateli vyrostla během jednoho roku. „Práce šly podle harmonogramu. Vedení obce i její obyvatelé byli velmi vstřícní. Snažili se, aby stavba šla, což je vždycky dobře, když najdeme investora, se kterým máme společný cíl,“ poukázal stavbyvedoucí Jiří Kos.

Nový kulturní dům se může pochlubit sálem, jehož kapacita čítá 80 míst a místo v něm našlo i prostorné podium. Vedle se nachází, šatna, sociální zázemí, úklidová místnost, dále místnost pro obsluhu a výčep.

„Hospodskou činnost tu ale provozovat nebudeme. Prostory budou využívat hasiči, obec, občané, když budou slavit nějaká výročí nebo se zde sejdeme při různých programech jako je MDŽ, čerti nebo posezení na Silvestra,“ přiblížil starosta Chyšné Vladimír Kos.

K hlavnímu vchodu žluté budovy vede bezbariérový přístup. Parkoviště, které v budoucnu pojme přibližně deset vozidel, chtějí místní v příštím roce dobudovat, tedy pokud vyjdou finanční prostředky. A na nich závisí i využití půdních prostor. „Měla tu být turistická ubytovna, ale uvidíme, jak to bude. Možná tu vzniknou klubovny pro místní spolky,“ ukázal na dva rozlehlé prostory Vladimír Kos.

Strašák uprostřed vesnice je minulostí

Na to, že se místním povede v tak krátkém čase zrealizovat tento na první pohled smělý záměr, by si před pár lety vsadil asi jen málokdo. Obec totiž budovu vlastní od roku 2009. „V 80. letech minulého století objekt koupilo JZD, ze sálu udělalo byt a druhou půlku chtělo přestavět rovněž na byt, ale nikdy k dodělání nedošlo. Po revoluci začala budova chátrat,“ zavzpomínal starosta. 

Když přišlo družstvo s prodejem, vedení obce nezaváhalo ani minutu a za 550 tisíc korun budovu odkoupilo. „Chtěli jsme předejít tomu, aby ji nekoupil někdo jiný a nenastěhoval sem třeba nepřizpůsobivé občany,“ rozhodil rukama uprostřed nablýskaného sálu starosta.

Pak už šlo všechno ráz na ráz. Obci se podařilo získat dotace z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova, který na celkovou rekonstrukci přispěl zhruba sedmi miliony, zbytek peněz šel z obesní kasy.

„Pro obec je otevření kulturního domu velkým dnem. Lidé se na otevření těší, protože stavbu sledovali se zájmem – nejdříve, jak jde budova k zemi a poté, jak roste ze země. Stavebníci dělali celou zimu. Práce, které nebyly v rozpočtu, jsme zrealizovali svépomocí,“ uzavřel Vladimír Kos.