Podle krajských hygieniků bylo minulý týden v regionu nemocných 1268, přičemž v sedmém týdnu byla nemocnost 1374 obyvatel. Nižší nemocnost potvrzují i deníkem oslovení lékaři na Pelhřimovsku. „Chřipková epidemie se táhne už druhý měsíc, ale nyní ustupuje. Někdo je normálně nachlazený, někdo zase přijde s typickou chřipkou a někdo má střevní chřipku. Je to prostě běžný stav. Řekla bych, že nemocnost odpovídá aktuálnímu počasí," sdělila pelhřimovská praktická lékařka pro děti a dorost Jana Norková.

Obdobně situaci vidí i humpolecký praktický lékař pro dospělé Tomáš Jílek: „Velký nárůst pacientů s chřipkou byl minulý týden. Hlavně mezi 9. až 20. únorem. Lidé, kteří jsou chřipkou nakaženi, samozřejmě chodí i teď, ale ne vždy jde přesně určit, jestli se jedná o chřipku nebo jiný respirační problém."

Horečka, třesavka i těžká schvácenost

Chřipka je prudký zánět dýchacích cest, který se po uplynutí inkubační doby, průměrně po 1 – 2 dnech, projevuje suchým dráždivým kašlem, rychlým nástupem horečky, třesavkou, velkými bolestmi hlavy, svalů a kloubů, pocitem těžké schvácenosti.

Děti často zvrací, trpí průjmem, eventuálně spavostí, poruchami vědomí až halucinacemi. Mezi časté komplikace patří zápal plic, zánět vedlejší nosních dutin, zánět středního ucha a vzácně i zánět nervového centrálního systému nebo srdce.

„Jednoznačně spolehlivou zbraní je nechat se očkovat, ale tento rok bohužel očkování nebylo tolik účinné. Jinak hlavně nedoporučuji chodit na místa, kde je hodně lidí a když už někdo onemocní, tak je důležité ležet, pít čaj a udělat si nějaký zábal na krk," dodal Tomáš Jílek.
„Doporučuji, aby lidé brali vitamín C nebo třeba Celaskon. Také je dobré se pohybovat venku a přiměřeně se oblékat. Lidé chodí do obchodních domů, kde je hodně lidí a pak se diví, že jsou nemocní. Nedoporučuje se tedy pohybovat v prostorách, kde je příliš lidí a je tam vydýchaný vzduch, jako jsou například plesy nebo velká nákupní centra," uzavřela Norková.

Alexandra Knapová, Denisa Šimanová