O Ladislavu Váňovi, který tu žije, jsem slyšela několik věcí. Celoživotní zvířecí nadšenec, dobrovolník, zvířecí táta, Krakonoš nebo třeba i blázen. Ze dveří rozlehlého statku vychází zarostlý muž, který mi ze všeho nejvíce opravdu připomíná Krakonoše z Krkonošských pohádek, podává mi svou chlupatou a opálenou ruku a zve mě na prohlídku.

Dvorek připomíná suchozemskou Noemovu archu. K nohám mi hned přiběhne čtveřice psů nejrůznějších barev a ras, dvě kočky a o kousek dál vidím pár slepic. „Zvířat jsem měl i okolo jednoho a půl tisíce, teď je jich jen kolem tří set, takže je tu poměrně prázdno," vysvětluje mi hned Váňa a okřikuje psy, kteří mě jako nového a neznámého návštěvníka chtějí řádně přivítat.

„Nebojte se, nic vám neudělají," dodává. V kotcích po levé straně je zavřených pár dalších psů, ale pohled doprava mě upoutá víc.

Koukám přímo do prostorné klece, kde se houpe velká pneumatika a zpoza sloupu čouhá dlouhý pískově žlutý ocas s hnědou čupřinou na konci. Hned se dozvídám, že patří lvímu pánovi výběhu s příznačným jménem King. „Zrovna mají odpolední siestu, před chvílí se probudili," hlásí mi Váňa.

To dokazuje i obří zívnutí přicházející lvice Elsy přímo do mého obličeje – naštěstí přes mříže. Kingovi a Else je podle Váni asi jeden rok, takže jsou to ještě mláďata.

„Syn, který mi tu pomáhá, si tím splnil sen, sám si to postavil a zafinancoval. Je to kluk z paneláku, který se tady do toho zamiloval. Lva vzal z cirkusu, kde ho otec nepřijal a zabil by ho. A aby nebyl sám, sehnal mu do páru samici se stejným osudem," vypráví mi o životě mláďat Váňa.

Hned dodává, že do budoucna by měl rád ještě rysy a nadšeně mi ukazuje základy pro kotec, na kterém zrovna pracuje. „Budou to mít prostorné a ještě větší, než nařizují úřady. Rysy chci ale jen tak pro radost, lidi už sem vodit nebudu," dodává.

Právě úřady prý dělají Ladislavu Váňovi největší vrásky. „Ptáci mi sem přilétají a odlétají, já to ovšem musím řešit tak, že jsem povinen do tří dnů vyrozumět úřad a oni mi do čtrnácti dnů pošlou povolení, že se mohu o zvíře starat. Jenže to už je to zvíře třeba zdravé a já je zase vypustím, o čemž musím opět napsat papír, a oni mě ve lhůtě vyrozumí, že to berou na vědomí," vypráví o potížích.

„Tuhle přijeli, že není uklizeno u lišek, že tam jsou hromádky výkalů. Tak jim říkám, že se mezi zvířaty pohybuji čtyřicet let a pozoruji, že když jde liška do páření, tak potřebuje svůj klid. Liščí máma si nosí na určité místo trus a je v klidu. Když vy budete souložit, taky vám neotevřu dveře a nepůjdu vyvětrat," vypráví s humorem sobě vlastním Váňa.

Možná, že právě díky tomuto empatickému přístupu má za sebou liška s netradičním jménem Vojta již druhý vrh liščat. „Měl jsem jich šest a všechna přežila," chlubí se Váňa. Teď už prý všechny vypustil, jen Vojta mu zůstala.

S Vojtou se vzápětí seznámím i osobně. Běhá po kotci a po našem příchodu píská a kňučí. „Ne ne, nemůžeš ven," domlouvá jí Váňa, „zase bys mi zatočila se slepicema," dodává.

Přesouváme se k prostorné ohradě, kde z malého rybníčku pije pár kachen a zdálky nás po očku pozoruje lama. Pan Váňa si zapálí cigaretu a dá se do vyprávění. „S farmou jsem chtěl už několikrát skončit, ale teď už to myslím vážně. Ty pokuty a starosti, to mi za to nestojí. Nevím, co mi lidi závidí, jen ať si to každý zkusí sám," vyzývá.

Za Váňovým rozhodnutím skončit jsou podle jeho slov častá udání a stížnosti na jeho osobu a v neposlední řadě i údajná série travičských útoků, naschválů s úmyslným vypouštěním zvířat z ohrad a hlavně pokut, jejichž výše se podle Váni za dobu sedmiletého fungování jeho statku vyšplhala na více než 150 tisíc korun.
Jen za poslední dvě má Váňa zaplatit bezmála 40 tisíc korun. „Nemám na to peníze, mám osm tisíc důchod a to krmení taky něco stojí," říká mi a dodává, že hodně mu pomáhají sponzoři, například humpolecký Bernard nebo zemědělci.

Dál už se chce věnovat jen chovu šelem a chce si nechat jen pár zvířat. „Hodně zvířat, která vypustím, se vrací. A co s nima mám dělat? Odstřelit je? Ne, nejsem jako ti myslivci, co mi zastřelili ty bažanty pár dní po vypuštění. Do „tomboly," odfrkne si.

Lidskému chování ke zvířatům se Váňa podivuje nejvíce. „Nejvíce bych si teď přál, aby si lidé začali uvědomovat, že tady ta zvířata byla dávno před náma, dříve než my! A že my jsme přírodě hodně dlužní," končí své vyprávění.

Tereza Konířová

Vyjádření úřadu

Vedoucí Odboru životního prostředí a památkové péče Městského úřadu Humpolec František Kocman se k podrobnostem k pokutám Ladislava Váni odmítl vyjádřit. „Probíhá řízení a do té doby ani potom se k tomu nemůžeme vyjadřovat," dodal.