Terénní pracovníci se v Pelhřimově, Kamenici nad Lipou, Humpolci, Nové Cerekvi, Pacově a mimo jiné i v Telči či Třešti setkávají se stálými klienty, kterým vyměňují použitý infekční materiál, mluví s nimi o bezpečnějším užívání drog či řeší nástup do léčby. „Není naším cílem zredukovat počet našich klientů, spíš považujeme za úspěch, když se nám podaří dostat k co největšímu počtu uživatelů. Kdybychom totiž neměli klienty, neznamenalo by to, že žádní uživatelé nejsou, ale že se nám nedaří s nimi navázat kontakt a tedy pravděpodobně děláme něco špatně,“ vysvětlila terénní pracovnice, Michaela Bartoňová.

V loňském roce ovlivnila množství vydaných stříkaček pandemie koronaviru. Například v Pelhřimově vydali terénní pracovníci přesně 2020 stříkaček a letos už je to o tisíc kusů víc. „Loni na to měl velký vliv covid. Nešly tolik pašovat suroviny k výrobě drog, takže jich nebylo tolik,“ objasnila Michaela Bartoňová.

Pracovníci centra se svými klienty řeší také témata jako sociální dávky, bydlení nebo zdraví. Pro svoji práci mají speciálně upravený vůz, který poskytuje bezpečné prostředí třeba pro testování na infekční nemoci nebo poradenství.

A právě otestovat se mohou i zájemci z řad veřejnosti, a to při akci Zjisti, jak na tom jsi!, jejíž druhý ročník se uskuteční v srpnu.

V Pelhřimově Káčko spolupracuje i s několika lékárnami, kde jsou k dispozici zdarma Káčko-balíčky pro bezpečnější aplikaci drog. „Cílem je získání nových klientů a dostupnost čistého injekčního materiálu o víkendech či svátcích. Výměnný program mimo jiné šetří veřejné finance, jeden injekční set stojí patnáct korun kdežto léčba žloutenky typu C, kterou se uživatelé drog mohou při sdílení jehel nakazit, vyjde na zhruba půl milionu korun,“ porovnala Anna Mištová, vedoucí pracovnice Centra U Větrníku.

V již zmíněných terénních lokalitách dělají pracovníci Káčka i takzvaný monitoring, při kterém prochází město, oslovují potenciální klienty a sbírají pohozený injekční materiál.

Jihlavského Centrum U Větrníku, které své služby nabízí i osobám blízkým uživatelům drog, funguje od roku 1999 pod Oblastní charitou Jihlava. Veškeré služby poskytuje anonymně a zdarma.

Terénní forma centra

Po 14:00 - 20:00 Pelhřimov, Kamenice nad Lipou a okolí
Út 14:00 - 20:00 Humpolec, Pacov a okolí
St 14:00 - 20:00 Třešť, Telč a okolí
Čt 14:00 - 20:00 Jihlava a okolí

Statistika o vydaném a přijatém počtu stříkaček na Pelhřimovsku

(2020, 2021)
Pelhřimov
příjem: 1 632; výdej: 2 020 příjem: 2 291; výdej: 3 021
Nová Cerekev
příjem: 150; výdej: 275 příjem: 180; výdej: 800
Kamenice nad Lipou
příjem: 460; výdej: 600 příjem: 530; výdej: 670