Začátkem listopadu si již tradičně připomínáme Památku zesnulých, která je spojena se zdobením hrobů těch, kteří nás opustili.

Dušičky připadají na pondělí druhého listopadu, ale většina lidí vyrazí na hřbitovy už o víkendu. Větší nápor nezaznamenají jen hřbitovy, ale i silnice. Právě v těchto dnech vyráží na cesty takzvaní sváteční řidiči.

Prodej dušičkových věnců vrcholí, květinářství počítají vyšší tržby. Kvůli hektickému životnímu stylu dává velké množství lidí přednost kupovaným dekoracím. „Pracuji tady ve florcentru už tři roky a každý rok se počet zákazníků zvyšuje. Máme dokonce objednávky z Prahy a dalších měst. Zájem je o řezané chryzantémy, věnce i žardinky. Někteří lidé si koupí jen suroviny a dekorace si vyrobí sami. Často se nás ptají na umělé květiny, ale ty tu opravdu nemáme," podělila se o zkušenosti Marika Tomovičová, zaměstnankyně pelhřimovského Florcentra Faltýnová.

Naproti tomu Pavlína Kubešová nedá dopustit na domácí výrobu. „Věnce z květinářství nevolím proto, že jsou poměrně drahé a často mi přijdou nevkusné. Doma si člověk udělá to, co se mu líbí. Pokud má člověk vlastní zdroje, tak je to samozřejmé i levnější," sdělila Kubešová. Výroba hřbitovních dekorací se v rodinách často předává z generace na generaci. „Dovedla mě k tomu babička, která věnce dělala sama. Začalo mě to opravdu bavit a každý rok přidávám něco nového," dodala Kubešová.
Zatímco v květinářstvích si musíte vybrat z omezeného množství, doma se fantazii meze nekladou. „Vyrábím dušičkové věnce, košíčky i misky, do kterých dávám přírodní materiály. Preferuji živé ozdoby, proto nevolím květinářství. Navíc je pro mě výroba dekorací relaxační činností, " řekla Adriana Haringová.

Jana Kudrhaltová