Uklízet se bude ale také na dalších místech v regionu, kde milovníci čisté přírody akci aktivně svou registrací podpořili.
Dobrovolníci z Buřenic se přidali do rodiny uklízečů přírody letos poprvé, tamní organizátorka Zuzana Hrubá věří, že přijdou nejen školáci. A že se udělá i kus užitečné práce. „Všichni jsme byli přes zimu zalezlí doma, tato akce je přinejmenším dobrou příležitostí k tomu, abychom se společně sešli,“ řekla Hrubá.

I když Buřenice nalezneme na stále hustěji poseté mapě s nejrůznějšími místními organizátory poprvé, úklid svého okolí v jednotně vyhlášeném dubnovém termínu si tam už vyzkoušeli před rokem. „Bylo to bez registrace, na zkoušku, nanečisto. Doufám, že si letos neuděláme ostudu, když budeme poprvé přihlášeni oficiálně,“ odhadovala Zuzana Hrubá.

Školáci, kteří mají na odpolední program s úklidem namířeno, jsou ovšem nadějí, že úklid kolem Buřenic dopadne dobře. „Děti už si v posledních dnech při cestě autobusem do školy všímaly, kde leží nějaké vyhozené pet láhve a kde je potřeba přírodě pomoci,“ zmínila organizátorka.

Navíc připravila i docela zajímavá lákadla. „Až se vrátíme do vsi, tak se sejdeme na hřišti, kde cvičíme na hasičské závody, a pak nás čeká i nějaké to pečené maso,“ přiblížila Zuzana Hrubá program, který začne ve třináct hodin srazem u hasičárny.

Počet lidí, kteří by se v Buřenicích akce mohli zúčastnit, odhadla na pověstných pět a půl. Z mapy celorepublikových organizátorů akce Ukliďme svět – Ukliďme Česko lze vyčíst, že by buřenická skupina měla mít dvě desítky dobrovolníků.

Do Buřenic už poslali organizátoři tradiční pomůcky, které se při uklízení České náramně hodí. „V týdnu nám přišly nějaké rukavice a pytle na odpadky,“ dodala Hrubá a připomněla, že loni se i po této stránce jako neregistrovaní dobrovolníci museli o zabezpečení úklidu postarat sami.

Na Pelhřimovsku se k akci Ukliďme svět – Ukliďme Česko hlásí i z dalších míst. Ve stejný čas jako v Buřenicích mají sraz dobrovolníci v Kejžlici, kde úklid organizují rovněž dobrovolní hasiči.

Jinde půjdou pomoci přírodě až v dalších dnech. Klienti a zaměstnanci pacovského centra Lada, které se stará o lidi s mentálním a kombinovaným postižením, zamíří v pondělí 9. dubna do Leskovic, kde si naplánovali úklid památníku obětí 2. světové války a jeho okolí.

Na dvou místech půjdou uklízet v sobotu 14. dubna. Zhruba dvě desítky dobrovolníků se sejdou v Obratani, asi nejpočetnější skupina se tradičně ujme úklidu v Kamenici nad Lipou.

Na Havlíčkobrodsku by se mělo už teď v sobotu 7. dubna uklízet v lokalitě Bojiště u Ledče nad Sázavou. Už ve čtvrt na devět mají sraz dobrovolníci, kteří se přihlásili na úklid Kochánova a okolí. Jiná parta bude od deseti hodin uklízet skládku a její okolí u Michalovic. A ještě před polednem začnou s úklidovými pracemi dobrovolníci v Okrouhlici.

Na dvou místech chtějí uklízet až v závěru měsíce. K úklidu na Červeném kopci u Chotěboře dojde v sobotu 21. dubna, v Havlíčkově Borové půjdou dobrovolníci vyčistit území Borovského potoka v neděli 29. dubna. Do akce Ukliďme svět – Ukliďme Česko se přihlásili i myslivci ze Šlapanova.

Někde na sobotu 7. dubna, kdy kampaň oficiálně startuje, ani nečekali. V Sázavce se děti z místní školy pustily do úklidu už v pátek 6. dubna a pokračovat by měly ještě po neděli. Rovněž na pátek 6. dubna naplánovala úklid škola v Golčově Jeníkově.