V bezprostředním ohrožení a v bezprostřední blízkosti rybníků žije padesát lidí. Protipovodňová opatření však ochrání celé tisícové město i jeho přilehlé místní části. „Problémy se záplavami se nám zatím vždycky vyhnuly. Dům naštěstí od rybníků stojí dál. Ale v jejich těsné blízkosti mám ateliér. Doufám, že to bude v pořádku i do budoucna,“ komentovala Helena Hovorková.

Současný systém ochrany je zastaralý. „Vybudovali jsme ho před více než deseti lety. Technologie se za tu dobu posunuly. Budeme nyní lépe vyhodnocovat data. Zároveň po celém městě bude fungovat rozhlas napojený na centrálu. Bude informovat, když se nějaké ohrožení objeví,“ popsala starostka Červené Řečice Zdeňka Bečková.

Město se primárně snaží o prevenci. „Když přišlo v minulosti více srážek, bývaly problémy i se záplavou rodinných domků. V posledních letech je u nás naštěstí klid a chceme vyřešit, aby to tak zůstalo. Chtěli bychom povodním lépe předcházet a neřešit situaci jen napouštěním a vypouštěním rybníků. Riziko přívalových dešťů tady totiž bude pořád,“ upozornila starostka.

V Červené Řečici se budou věnovat úpravě vodních toků i do budoucna. „Nedávno jsme převzali jeden rybník v centru města od církve. Získali jsme ho výměnou za zemědělskou půdu. Rybník je ve velmi špatném stavu a dělal nám poslední roky problémy. Pokusíme se ho obnovit. V současnosti je zanesený, zarostlý, a bude proto potřeba ho odbahnit. Nedá se s ním zatím moc dobře pracovat, když stoupne hladina vody,“ přiblížila plány Bečková s tím, že se pokusí zažádat o dotaci.

Protipovodňová opatření přesáhnou dva miliony tři sta tisíc korun
Většinu pokryje dotace z Evropské unie
Projekt bude hotový do příštího léta
V Červené Řečici jsou čtyři rybníky
Městem protéká Řečický potok

Silnější záplavy zažili místní z Červené Řečice například v roce 2011. Tehdy se ze svého koryta vylila řeka Trnava, do které vtéká také Řečický potok. Řeka tehdy ohrožovala děti na letním táboře v Křelovicích. „Kvůli rozlité řece se muselo přesunout třicet dětí a dvaadvacet dospělých do tělocvičny v Červené Řečici,“ informovala před jedenácti lety mluvčí hasičů Petra Musilová.