Z toho důvodu se majitel rozhodl objekt ve stavu před rekonstrukcí ještě na jedno léto zpřístupnit veřejnosti. „Zatím se nám nepodařilo vysoutěžit dodavatele stavebních prací, proto jsme se rozhodli objekt na letošní léto otevřít,“ uvedl předseda družstva Zámek Šebestián Daniel David.

Vlastník červenořečického zámku připravuje třetí kolo výběrového řízení. Podle současných odhadů by práce mohly začít letos na podzim. Jejich dřívější zahájení zatím v předešlých dvou letech komplikoval vývoj na stavebním trhu.

Nejen majitel zámku v Červené Řečici tak zjistil, že sehnat vhodnou stavební firmu je výrazně těžší, než předpokládal. „Kromě toho musíme řešit úpravu rozpočtu. Rozpočet v souvislostí se žádostí o dotaci jsme zpracovávali v roce 2016, od té doby stavební práce podražily možná o padesát procent, což se do rekonstrukce určitě promítne,“ poznamenal Daniel David.

Družstvo Zámek Šebestián získalo na rekonstrukci červenořečického zámku z Integrovaného regionálního operačního programu 3.1 dotaci 82,5 milionu korun. Za tyto prostředky má v plánu zajistit revitalizaci v současnosti nevyužívaného, zchátralého a pro veřejnost z převážné části nepřístupného areálu. „Z této dotace se samozřejmě kompletní rekonstrukce zámku nezaplatí. I proto bychom chtěli žádat o další dotaci, nový program by měl být vyhlášen v roce 2021,“ řekl k plánům majitele zámku Daniel David.

Na účelné proinvestování dotace z jara roku 2017 je ještě čas, pokud rekonstrukce zámku začne letos na podzim, mohl by být výsledek této etapy prací viditelný v roce 2021. „Pořád platí, že by práce měly trvat dvě stavební sezony,“ připomněl předseda družstva Zámek Šebestián.

Od 20. června, kdy se po dvouleté přestávce zámek v Červené Řečici opět na léto otevřel veřejnosti, využilo možnosti navštívit objekt několik desítek lidi. „Lidi se spíš trousí, nejvíc jich přišlo zatím v sobotu 22. června, kdy byl v Červené Řečici další program,“ řekla k zájmu Jana Šustek, která má letošní letní provoz zámku na starosti. „Návštěvníci by přivítali, kdyby se konečně začalo s opravami, zámek se jim líbí, ale rekonstrukci by si podle lidí zasloužil,“ dodala Jana Šustek.

Zámek by měl zůstat pro veřejnost otevřený do konce srpna, a to každý den v týdnu od devíti do sedmnácti hodin.