„Poslední organizátor specializovaných farmářských trhů ukončil svoji činnost ke konci roku 2017,“ informovala mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová s tím, že v Pelhřimově se tradičně vybírá organizátor trhů na náměstí, který odpovídá za výběr stánků, pořádek během trhů a úklid po skončení trhů.

Organizátor běžných trhů má za povinnost umisťovat stánky s farmářskými výrobky do vymezeného prostoru náměstí, ale již v průběhu loňského roku se počet těchto stánků zmenšoval. „Při posledních trzích, které se uskutečnily letos v dubnu, byl na celém náměstí kromě spotřebního zboží jen jeden stánek se sušeným kořením,“ dodala Andrea Unterfrancová.

Naopak Humpolečtí se už v květnu mohou těšit na již devátý ročník farmářských trhů, které se tradičně konají na humpoleckém Horním náměstí. „Předpokládám, že farmářské trhy budou v Humpolci probíhat ve stejné podobě jako v uplynulých letech,“ řekla Katarína Křížová, organizátorka humpoleckých farmářských trhů.

Portfolio prodejců, kteří na letošní humpolecké trhy se svými produkty vyrazí, je totiž zatím stejné jako loni.

Noví prodejci nabízející zajímavé zboží se však mohou v průběhu sezony ještě objevit. „Většinou před zahájením sezony se noví prodejci nehlásí, ale spíše jen ti, kteří už jsou zvyklí. Noví prodejci se pak ozývají v průběhu sezony. Já pak většinou také vyjedu na farmářské trhy někam jinam a někoho tam oslovím. Může se tedy stát, že na podzim se v Humpolci nějaký úplně nový dodavatel se zajímavými produkty ukáže,“ přemítala Křížová.

I letos se ale mohou milovníci čerstvých a poctivých potraviny těšit na rostlinky a sazenice, pak klasické sýry, uzeninu či zeleninu a sem tam i na nějaké řemeslné výrobky.

O tom, jaká zelenina, ovoce či další pochoutky se na pultech stánkařů objeví, však rozhodne letošní úroda, kterou může podstatně ovlivnit i hrozící sucho. „Samozřejmě o tom mluvíme, obavy ze sucha jsou. Ještě se ale nestalo, že by se mi kvůli tomu nějaký dodavatel odhlásil. Vždycky je ten sortiment nějak zastoupený. Samozřejmě záleží na úrodě. Například loni bylo málo meruněk, tak uvidíme, co přinese letošek,“ dodala Katarína Křížová.

Prozradila také, že na humpolecké trhy, které odstartují 17. května a pak se až na jednu výjimkou uskuteční každý třetí pátek v měsíci, se snaží hledat místní farmáře. „Snažím se oslovovat místní prodejce, ale ne vždy se to povede, takže například víno a zeleninu máme z Moravy. Na trzích ale máme místního pěstitele z Farmy u Antušků, který dělá v Eši u Pacova bio bedýnky, pak nabízíme produkty z Farmy rodiny Němcovy, která sídlí v Netíně na Žďársku a mimo jiné máme také místní med,“ uvedla pár příkladů organizátorka humpoleckých farmářských trhů.

Už tento víkend, a to v sobotu 4. května, mohou zájemci vyrazit na letošní první farmářské trhy do Havlíčkova Brodu. V Telči na Jihlavsku farmářské trhy odstartovaly už koncem dubna. Další termín zmíněných trhů mohou lidé očekávat v sobotu 25. května.