Spolu s touto proměnou bojují o své hlasy ještě další tři díla z Vysočiny. Jedná se o římskokatolickou faru v Heřmanově na Žďársku, obnovu Nexova domu v Palackého ulici v Telči a muzeum Tesla v Třešti.

Zmíněný dům čp. 116, který leží v Táborské ulici v Černovicích, postavil Antonín Janeček, dědeček současného majitele Pavla Janečka, v roce 1909 v secesním slohu. „Tento dům přihlásilo do putovní výstavy město ve spolupráci s Pavlem Janečkem. Je to krásná ukázka rekonstrukce domu z vlastních prostředků. Domu se podařilo vrátit podobu a krásu, kterou měl v době stavby,“ pochvaloval si starosta Černovic Jan Brožek.

Dodal také, že s putovní výstavou Má vlast město spolupracuje dlouhodobě. „Moc se mi to líbí. Každoročně v létě tady výstavu, v rámci akce Černovicko se baví, máme. Považuji to za dobrou prezentaci města, pokud se objevuje v takovýchto výstavách,“ poznamenal Jan Brožek s tím, že do soutěže přihlašovali také drobnější stavby, jako jsou kapličky a boží muka.

Dům Pavla Janečka nebyl v období socialismu řádně udržován, a proto byla nutná oprava fasády a rekonstrukce prodejny. Tyto práce byly zahájeny v květnu roku 2013 a ukončeny v září roku 2017. Prodejna změnila využití, místo železářství je dnes velice prosperující cukrárna Café Budík.

Projektant stavební části je Pavel Janeček, autorem projektu interiéru cukrárny je Ivan Drobný z Prahy. „Rekonstrukcí objektu je na delší dobu zajištěna dobrá funkce jak v jeho bytové části, tak v části historické prodejny, dnešní cukrárny-kavárny,“ řekl Pavel Janeček.

Dům navíc přispívá k dobrému vzhledu lokality i celého města.

„Do příštího ročníku soutěže už máme přihlášenou rekonstrukci kostela svatého Martina v Dobešově, kterou považuji za naprosto skvělou. Tam se skutečně povedlo vyšvihnout kostel z barabizny do krásné stavby. Jsem pyšný na to, že se nám tento kostel podařilo takto opravit a vylepšit. Je to určitě důstojná reprezentace města Černovice,“ prozradil černovický starosta.

Poslat svůj hlas nejlepší proměně ročníku 2018/2019 mohou zájemci až do 30. dubna letošního roku. Vítěz nejlepší proměny bude vyhlášen při zahájení dalšího ročníku výstavy v Praze na Vyšehradě 18. května 2019.

Zmíněná výstava přináší svědectví o proměnách chátrajících staveb v důstojné objekty s užitečnou náplní, o zkrášlených náměstích a návsích, o rekonstruovaných nádražích, zachráněných sakrálních stavbách a znovuoživené přírodě.

Každý rok se koná slavnostní zahájení nového ročníku v květnu v Praze na Vyšehradě, kde je celý komplet k vidění do 20. června. Poté se jednotlivé kolekce rozjíždějí do všech krajů. Výstavu mohou lidé potkat na náměstích, návsích, úřadech, univerzitách, v knihovnách a infocentrech, na nádražích, ministerstvech či na veletrzích.