Po letech, během nichž tělovýchovná jednota Sokol zanedbávala údržbu nejdůležitějšího společenského sálu ve městě kvůli nedostatku peněz, se blýská na lepší časy.

„Na posledním jednání zastupitelstva jsme se domluvili, že budeme usilovat o získání sokolovny i za cenu koupě, nebo převzetí na dobu určitou," řekl černovický starosta Jan Brožek s tím, že také místní TJ Sokol tuto variantu vítá.

Budova sokolovny je jediným kulturním stánkem ve městě. Konají se tam všechny plesy, zábavy, veřejné schůze či setkání. Dříve však pokusy o dohodu mezi místními sokoly a představiteli města o převodu majetku na město Černovice nevyšly kvůli České obci sokolské. „Nikdy nebyl problém s černovickými sokoly. Horší komunikace byla vždy s jihlavskou Sokolskou župou plukovníka Švece. Ale toto řešení je přímo návrhem župy, které se osvědčilo například v Náměšti nad Oslavou. Takže se necháme překvapit, jak jednání dopadnou," dodal Jan Brožek.

Pro město je to výrazný posun, který koresponduje i se studentskou soutěží na na rekonstrukci kina. „Už nyní víme, že v žádném z těch řešení nebyl navršen velký sál, který by postačil městu. To znamená, že musíme urgentně řešit kulturní stánek. Rozhodli jme se proto, že musíme usilovat o sokolovnu," dodal starosta Brožek.

Půjčíme si dům
na padesát let

Konkrétně se jedná o to, že město by sokolovnu získalo na pětadvacet let do svého majetku díky smlouvě o smlouvě budoucí. Po této době by město objekt převedlo zpět na TJ Sokol s tím, že dalších pětadvacet let musí být sokolovna využívána stejným způsobem.
„De facto bychom tak na příštích padesát let měli zajištěný funkční kulturní stánek," shrnul starosta.

Podle Brožka by se s největší pravděpodobností jednalo 
o bezúplatný převod s tím, že by zde byl závazek bezúplatného převodu zpět. „Budeme kolem této možnosti vést řadu diskusí, a to i s veřejností. Osobně to vnímám pozitivně, protože vím, že Černovice kulturní dům potřebují," zdůraznil první muž Černovic.

Starosta Sokolské župy plukovníka Švece z Jihlavy Radek Stejskal se včera k této variantě nechtěl vyjadřovat. „Nerad bych tuto informaci ventiloval, protože situace ještě není vůbec ujasněná. Navíc dosud neproběhla jednání jak v župě, tak s městem," uvedl Radek Stejskal.
Sokolovna, která pochází z roku 1933, je aktuálně v havarijním stavu. Opravy, které byly nejnutnější, jako výměna krokví, oprava zhruba jedné třetiny střechy či otlučení a následné nahození některých omítek, provedli v rámci brigádnických hodin místní sokolové, kterých je v Černovicích okolo 120.

Město tam koupilo nové vnitřní vybavení – stoly a židle. „Zatím jsme investovali pouze do mobiliáře. Pokud se dohodneme, čekají nás daleko větší investice. Myslím si, že letos vyřešíme majetkové poměry a pak začneme připravovat kompletní projekt na rekonstrukci objektu. Pokud bude projekt hotový příští rok, pustíme se do nejurgentnějších oprav – střechy, fasády, oken a vytápění," nastínil plány Jan Brožek.