Dokladem jsou Černovice a jejich Černovicko se baví, jehož sedmý ročník se konal v sobotu – za ideálního počasí.
Je před 16. hodinou a spolu s pořadatelkou Václavou Šenoltovou, která u vstupu na tržiště lidem rozdává upomínkové předměty a program, odhadujeme počet přítomných na více než tři sta – přičemž návštěvníci se obměňují a další navíc pendlují mezi tržištěm a prostorem před radnicí.
Na pódiu v podobě korby náklaďáku dokončuje druhou část koncertu Černovická dechovka. Ozvučení je ideální – hudba je dobře slyšet, ale zároveň v delší vzdálenosti od pódia už neruší toho, kdo si chce i trochu popovídat.
K tomu nesmí chybět dobré občerstvení a pořadatelé zvládají zájemce o něj odbavovat.
Kdo přece jen chvilku postojí, zvlášť u stánku aktivního svazu místních žen se rozhodně nenudí. Jeho členky si jako každý rok při pečení cmundy a dalšího občerstvení i letos připravily originální kostým: přestrojily se za piráty z Karibiku.
Piráti mají rádi střelbu a o tu na akci rozhodně není nouze, vyskytuje se tu v několika variacích – od lukostřelby přes sportovní střelbu, ve které Černovice patří mezi špičku, až po střelbu z obřího dřevěného praku. Když organizátoři ohlašují přípravu na výstřel z něj, uzavírají část průchodu z radnice na tržiště.
Zvědavci hned spekulují, jak daleko „náboj" poletí a co obsahuje. Šermíři v historické zbroji z místní společnosti Aesculus, kteří kromě ukázek středověkého souboje obsluhují i prak, prozrazují, že jde o menší pytel s pískem.
Po povelu k palbě napružený prak rychle vymrští „náboj" do uzavřeného prostoru sadu a přihlížející odměňují celý výkon potleskem.
Diváci se pak vracejí zpět na tržiště, kde opět pokračuje Černovická dechovka.
Na své si po celé odpoledne přijdou nejen její příznivci, ale také ti mladší i děti, které si mohou vybrat z řady atrakcí od skákacího hradu až po horolezeckou stěnu. Mohou také osedlat koně nebo si vlézt do hasičského vozu.
Kdo nechce být jen na tržišti, může vyrazit na prohlídku věže a kostela, židovského hřbitova a dalších objektů.
Svou výstavu mají chovatelé a fotbalisté i další spolky, na radnici je k vidění aktuální výstava ke stému výročí vypuknutí první světové války.
Před radnicí vystavuje přes čtyřicet historických motocyklů a nezapomenutelný Velorex místní nadšenec Pavel Matoušek. Když se ho ptáme, kde vše skladuje, s úsměvem říká, že má stodolu o dvou patrech, kam se stroje vejdou.

Až na to extempore

Malou skvrnou na celé akci je to, proč přijela kontrola na myslivce, kteří rožnili prase.
Jak uvedl starosta Jan Brožek, zástupci kontrolní organizace totiž sdělili, že přijeli na „udání". Podle starosty sama kontrola nenašla závady.
Nicméně myslivci, zřejmě na základě pachuti z anonymního udavatele, rožnění přerušili – aspoň taková situace byla v době přítomnosti redaktora Deníku na akci.
A jak hodnotí akci dva její účastníci a jeden vystupující? „Je to každý rok hezčí. Letos počasí vyšlo a až na to extempore s tím prasetem to bylo pěkné. Dechovka nemá chybu," uvedl Vladislav Matoušů z Černovic, který se sám podílí i na občerstevní při akci.
Podle paní Marie, která je také místní, je největším plusem akce to, že jsou lidé pohromadě. „Na to, že to v Černovicích občas upadá, je tohle pěkné a je dobrá účast," říká.
Divadelník Víťa Marčík mladší, který po svém loutkovém představení také pozval děti na jeviště, aby si samy osahaly loutky, zase pochválil černovické publikum.
„Hrálo se mi tu dobře a je znát, že celou akci si pořádají místní sami," řekl Marčík.