Město tam úspěšně dokončilo projekt Lokálka, tedy zasíťování dvanácti parcel pro stavbu rodinných domů.

Zatím jsou prodány dva pozemky. Cena za metr čtvereční je 350 korun. Pokud však stavebník zkolauduje do tří let, město mu z každého metru vrátí rovných sto korun. „Finančně nás projekt vyšel na zhruba sedm a půl milionu korun. Firma se držela rozpočtu, jsem tedy spokojen s výsledkem, jak s časovým, tak s organizačním průběhem stavby," informoval starosta Černovic Jan Brožek.

Lokalita vyrostla na výpadovce směrem na Pelhřimov. Novotou září silnice, chodníky i veřejné osvětlení. „Zároveň jsme opravili kanalizaci v Domečkové a Slunečné ulici," dodal starosta a přemítal nad tím, čím to je, že prodali zatím jen dvě parcely.

„Myslím si, že kopírujeme současný trend, tedy malý zájem stavebníků. Navíc Černovice mají určité rezervy v tom, že mnoho lidí tu má rodinný dům a k němu velkou parcelu. Proto si například jejich děti staví právě na těchto pozemcích," poznamenal Jan Brožek s tím, že jen toto léto se na soukromých pozemcích staví ve městě hned čtyři domy. „Počítám, že nám proto pozemky na Lokálce nějakou dobu vydrží," nechal se slyšet starosta.

Proč se nedaří nalákat do Černovic nové stavebníky? Podle představitelů radnice je nejzásadnější nedostatek pracovních příležitostí. „Není tu žádný velký zaměstnavatel, který by mohutně nasával lidi a poskytoval jim práci," zhodnotil situaci první muž černovické radnice s tím, že mezi největší zaměstnavatele patří zemědělské družstvo a diagnostický ústav či základní a učňovská škola.