Rekonstrukci sokolovny však zhotovitel musí stihnout do konce letošního roku. „To je naprosto šibeniční termín. Na zastupitelstvu jsem byl proti. Pokud by totiž došlo k tomu, že se z toho kvůli nedodržení termínu bude muset nějakým způsobem zodpovídat město, tak zbankrotujeme. Na druhou stranu zastupitelstvo rozhodlo, takže já teď udělám maximum pro to, aby se to stihlo. Firma říká, že se to stihnout dá,“ poznamenal Jan Brožek.

Pokud by rekonstrukci sokolovny v Černovicích nestihli v řádném termínu, museli by ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy vrátit třicetimilionovou dotaci. „Pokud se neobjeví nějaké vícepráce, tak kompletní rekonstrukce sokolovny vyjde na pětapadesát milionů korun. Zbytek, a to pětadvacet milionů korun doplatí město ze svého rozpočtu,“ podotkl Brožek.

Budova sokolovny volá už řadu let po kompletní rekonstrukci od sklepa až po střechu. „Je potřeba udělat nové elektroinstalace, plyn, vodu, kanalizace, izolace, akustické řešení, datové rozvody, fasádu, střechu, zateplení a mimo jiné i okna,“ nastínil černovický starosta, co všechno je potřeba opravit.

Sál zůstane stejný

Interiér sokolovny čekají už menší úpravy. „I když bychom potřebovali větší sál, tak ten zůstane stejný. Jinak vnitřek se měnit bude, ale ne dramaticky. A celkový vzhled budovy zůstane víceméně stejný,“ dodal černovický starosta.

Větší zásah dělníků pocítí přístavba vedle sokolovny. „Ta se celá strhne a vybuduje se tam místo toho zázemí pro nějakou sportovní činnost, to znamená šatny a sprchy,“ řekl Brožek.

Příští rok tak do sokolovny přesunou sportovní a spolkovou činnost. „Nemůžeme si dovolit, abychom sokolovnu měli jenom na kulturu,“ poznamenal Brožek.

Dotace za Sokol

Budova černovické sokolovny patří od roku 2017 městu. „Město nemohlo žádat o dotaci, takže jsme se se Sokolem dohodli, že jdeme do jakéhosi partnerského projektu. Připravila se žádost o dotaci, ta se podala formálně za Sokol. Sokol je úspěšným žadatelem, ale celou rekonstrukci by mělo řídit město,“ sdělil černovický starosta Jan Brožek.

Po dokončení rekonstrukce město sokolovnu pronajme Tělocvičné jednotě Sokol Černovice na deset let. „Je tedy předpoklad, že sokolové budou mít sokolovnu v pronájmu až do roku 2031. Máme ale dohodu takovou, že pronájem by byl řízen městem. To znamená, že sokol by správou budovy pověřil zase zpátky město, protože oni nemají aparát ani prostředky na to, aby se o sokolovnu dobře starali,“ poznamenal Jan Brožek.