Pracovníci školy připravili pro veřejnost různé akce, jejichž prostřednictvím chtějí oslavit šedesát let od jejího založení. „Kromě setkání bývalých i současných zaměstnanců a žáků školy jde také o propagaci, protože máme čím dál tím méně dětí," vysvětlila zástupkyně ředitelky školy pro základní školu Dana Růžičková. Základní škola má kapacitu 300 žáků, nyní ji navštěvuje ale jen 160 dětí.

Vedení školy pozvalo na páteční čtrnáctou hodinu sto padesát bývalých zaměstnanců. Nezapomnělo ani na bývalé studenty. „Z absolventů jsou pozvaní mimo jiné spisovatelka Jana Dohnalová a v současnosti zřejmě nejúspěšnější objevitel planetek, astronom Miloš Tichý," řekla ředitelka školy Marcela Kokšteinová.

Dohnalová, která mj. sestavila knihu o zakladateli kožedělné výroby v Černovicích Rudolfu Schönbachovi, ani Tichý zatím účast nepotvrdili.
Určitě se ale přijede podívat šestaosmdesátiletá Jaroslava Písečná, která na škole učila v době jejího založení roku 1953.

Olympiáda ducha

Program potrvá od čtvrtka do soboty a bude z čeho vybírat. Ve čtvrtek si mladší i starší žáci zasoutěží v kopané. Turnaje se kromě domácích hráčů zúčastní družstva z obou pacovských základních škol, družstvo z Kamenice nad Lipou a z Obrataně. Začátek fotbalových utkání je v půl druhé odpoledne na hřišti před školou.

Páteční program, který bude od osmé hodiny ranní do půl jedné, se ponese ve znamení soutěžení. Žáci prvního i druhého stupně budou soutěžit ve hře zvané Olympiáda ducha.

Zahraje Punc

Žáci si po celotýdenním opakování toho, co se v letošním roce naučili, zasoutěží ve skupinách o to, kdo získá největší počet bodů a odměnu.
Prověří si tak znalosti například z matematiky, českého a anglického jazyka, ale utkají se také ve sportovních aktivitách. Klání bude spojené s ukázkami výuky v jednotlivých třídách.

V sobotu od devíti do půl jedné uvidí příchozí ukázky činnosti kroužků a zájmových organizací, například výrobky z výtvarného kroužku nebo z vyšívání.
Dále bude k vidění mimo jiné břišní tanec, divadelní představení nebo cvičení jógy. V půl jedenácté předvedou své dovednosti mladí černovičtí hasiči.
V sobotu odpoledne od 14 do 17 hodin si rodinné týmy budou moci zasoutěžit v netradičních disciplínách a ke zpříjemnění atmosféry zahraje tamní folk-rocková skupina Punc.

Po celou dobu bude v areálu školy výstava školních pomůcek, hlášek a prací žáků a fotografií. Zájemci si mohou prohlédnout také prostory školy, jako jídelnu, družinu či kuchyni.

Zuzana Rodová