„Máme povolení pokračovat ve výrobě, což je pro nás obrovsky důležité. Vyhráno ale není. Ještě potřebujeme, aby věřitelé odsouhlasili i plán reorganizace,“ zmínil ředitel podniku Vladimír Pour druhý klíčový moment.

Optimismus vládne u strojů i v kanceláři

Reorganizačním plánem se rozumí detailně vypracovaný rozvrh postupného uspokojování věřitelských pohledávek. Sestavuje jej českobudějovický insolvenční správce Štěpán Bláha.

„Pokusíme se přesvědčit věřitele, že reorganizace je oboustranně výhodnější než konkurz. Věřím, že se to podaří,“ pravil optimisticky Bláha s tím, že plán by mohl mít hotový počátkem března.

S nadějí v hlase se dotkl rozhodujícího jarního jednání i ředitel Pour. „Kdyby věřitelé návrh zamítli, asi by nás od konkurzu už nic nezachránilo. Osobně jsem ale přesvědčený o tom, že se to nestane. Máme co nabídnout – tradici, značku i kvalitu. V posledních týdnech jsme si navíc ověřili, že zájem o naše zboží stoupá,“ připomněl Pour zvolna narůstající výrobu.

Stroje duněly v papírenských halách také v pondělí. Námi oslovení pracovníci se shodli na jediném. Totiž, že uzavřít podnik, který letos slaví 333 let od svého založení, by byla velká škoda. „Myslím, že se z toho dostaneme. Když už firma přečkala tolik režimů a změn, aby padla zrovna teď, tomu se mi ani nechce věřit. Vedení to zvládne,“ prohlásil seřizovač Zdeněk Holan, který spojil s Cerepou celý svůj profesní život. Pracuje tam pětatřicátým rokem a přečkal i nevyhnutelné prázdninové zeštíhlení zaměstnaneckých řad.

Tehdy odešla z papírny třetina lidí, zůstala necelá stovka. Mezi „pokračovateli“ je i želivský Luboš Tkadlec. „Měl jsem docela strach, abych nepřišel o místo. Jsem tu spokojený, nechtělo by se mi začínat jinde znovu,“ zavzpomínal údržbář.

Vzápětí ale upozornil, že s propouštěním spojená nejistota pomalu vyprchává. „Práce je už zase docela dost. Vypadá to nadějně. Navíc vyrábíme zboží každodenní spotřeby, o které bude vždycky zájem,“ mínil Tkadlec.

Konec propouštění

Řečickým však může ztížit návrat do černých čísel sílící hospodářská krize i konkurence. „Veškeré vstupy se zdražují, s tím se ale nějak popereme. Zdatnými konkurenty jsou nám hlavně Poláci. Oni sice možná dovedou vyrábět levněji, my ale zase kvalitněji. Máme bohaté zkušenosti,“ namítl ředitel Pour.

Ředitelce pelhřimovského úřadu práce udělal radost především příslib, že Cerepa už nebude propouštět, naopak za příznivých okolností přichystá nábor. „Když v létě odešlo z papíren 40 lidí, našli uplatnění vcelku rychle. Teď už by to bylo složitější,“ připustila Věra Kovářová výrazný úbytek volných pracovních míst.

Insolvenční řízení

– nastává v případě, že se firma dostane do vážné platební neschopnosti
– jeho cílem je zjistit příčinu ekonomických problémů, provést oddlužení společnosti
– insolvenční řízení může skončit konkurzem a zánikem firmy, ale také reorganizací a pokračováním podnikání