Teď mapujeme menší sídla na západě okresu. V Nové Cerekvi chce mandát obhájit starosta Zdeněk Rajdlík, lídr „Sdružení nezávislých kandidátů Nová Cerekev I". Městys oproti minulým volbám opustil kandidatury jednotlivců. Podle starosty je důvodem tohoto kroku umožnit kandidovat i těm lidem, kteří by si jinak museli shánět podpisy a řešit administrativu sami.

„Doufám, že jsem k rozvoji městyse přispěl, chtěl bych v tom pokračovat a dokončit věci jako škola či zasíťování parcel," říká Rajdlík. Druhá za ním figuruje referentka úřadu práce Dana Kejřová. Stávající místostarostka Adriana Chittussi už nekandiduje.

Kandidátku má i uskupení „Stejné podmínky pro obce", vede ho obchodní zástupce Pavel Petrák. I když zahrnuje jen obyvatele místní části Proseč-Obořiště, ani současný zastupitel Petrák ani starosta to neberou jako opozici vůči vedení městyse. „Naším záměrem je podporovat všech šest místních částí, aby se na ně nezapomínalo, ale uznáváme, že městys je na prvním místě, takže prvních sedm bodů našeho programu se vztahuje k Nové Cerekvi," říká Petrák.

Lidé v Obratani mohli před čtyřmi lety vybírat ze zástupců čtyř sdružení – Nezávislí, Sdružení nezávislých kandidátů 2010, Nové sdružení nezávislých kandidátů a TOP 09.

Do jedenáctičlenného zastupitelstva pak zasedlo šest členů TOP 09, tři mandáty získalo Nové sdružení nezávislých kandidátů a dvě místa obsadili kandidáti zbylých dvou sdružení. Letos tam do volebního klání jdou tři subjekty.

V čele listiny KDU-ČSL stojí současný starosta Josef Hovorka, na 9. místě je místostarosta František Vostarek.
„Pro kandidaturu jsem se rozhodl na základě dohody se zastupiteli. Každé volby jsou složité, každé jsou sázka do loterie. Výsledek záleží na mnoha faktorech: na kandidátkách, účasti i náladě v obci, protože se některé věci podařily, ale i nepovedly," řekl Hovorka. Ten v čele obce, která se nachází na hlavním silničním tahu z Pelhřimova do Tábora, stojí rovných 24 let. Sdružení Nezávislých vede Josef Kalina, lídryní Sdružení nezávislých kandidátů Naše Obrataňsko a hnutí Starostové a nezávislí je Alžběta Kolářová.

Jistota zvolení

V Lidmani je letos oproti minulým komunálním volbám, kdy mohli obyvatelé vybírat z jedenácti nezávislých kandidátů, zastoupeno jediné Sdružení nezávislých kandidátů Lidmaň, na jehož listině je sedm kandidátů. Ti už nyní vědí, že se stanou zastupiteli obce, protože zastupitelstvo se skládá právě ze sedmi členů.

Na prvním místě kandidátky je nynější starosta Jiří Zourek. „Od roku 1992 jsem dva roky zastával funkci místostarosty. Od té doby jsem nepřetržitě starostou," sdělil Zourek s tím, že do komunální politiky se z místních nikdo dvakrát nežene.

Druhé místo kandidátky patří současnému místostarostovi Jiřímu Markvartovi. V Křeči vede Sdružení nezávislých kandidátů stejně jako před čtyřmi lety současný starosta Josef Čamra, druhou příčku obsadil místostarosta František Truhlář.

I v Křeči stejně jako v Lidmani kandiduje devět členů, tedy stejný počet jako počet zastupitelů.