Tato první etapa by měla být hotova na podzim letošního roku, podle zájmu pak na ni naváže druhá. Městys má v návrhu rozpočtu na letošek připravených 200 tisíc korun na projektové dokumentace a během roku budou uvolněny peníze na samotné uskutečnění.

Parcely vzniknou v lokalitě „Za hřištěm", kam se odbočuje z výpadovky na Čížkov. Některé pozemky jsou obecní, jiné patří soukromým vlastníkům. „S některými z nich máme dohodu, že nám pozemky prodají, některé jsme už koupili a někteří si parcelu chtějí nechat pro vlastní potřebu," říká starosta Nové Cerekve Zdeněk Rajdlík.

Kvůli rozdílnému vlastnictví městys nebude moci využít státní dotaci 50 tisíc korun na parcelu.

Parcely jsou vcelku rozlehlé, od 950 do 1200 metrů čtverečních. „Blížíme se venkovu, takže záměr byl, aby rodinné domy nebyly nalepené na sebe," říká starosta. Na podzim by podle něj mohl začít prodej parcel. Cena není stanovená, předběžně se mluví o 250 až 300 korunách za metr čtvereční.

Druhá etapa

„Náklady na vybudování základního technického vybavení se pokusíme snížit tím, že vodu a kanalizace si budeme dělat vlastními lidmi a vlastní technikou. Výběrové řízení budeme dělat jen na dodání materiálu," podotýká Zdeněk Rajdlík.

Stavební práce vypuknou na jaře, většina z nich má skončit už letos – s výjimkou elektřiny, protože území si vyžaduje novou trafostanici.

Přípojky elektřiny k jednotlivým parcelám tak budou hotovy až příští rok. Zájem o stavění podle Rajdlíka mají hlavně místní mladí lidé, občas se někdo zeptá i z Pelhřimova a okolí.

„Pokud se nám ze 70 až 80 procent podaří prodat pozemky v první etapě, tak začneme hned připravovat druhou, která pak zaplní další část lokality," dodává starosta.