Ještě před několika měsíci si z důchodu zvládla něco odložit pro vnoučata a pravnoučata. Dnes je dvaasedmdesátiletá Julie Brzobohatá ráda, že tak-tak vyžije. „Cena základních potravin je katastrofa. Pečivo, ovoce, zelenina, maso. Nahoru letělo všechno. I ten nejlevnější sýr zdražil snad o čtvrtinu na dvacku za sto gramů. Já už to nějak doklepu, ale mladým vůbec nezávidím,“ povzdechla si důchodkyně. Z cenovek v obchodech se dělají knedlíky v krku nejednomu obyvateli Vysočiny. Zvykejte si, bude hůř, varují odborníci.
Nejmarkantnější rozdíl v cenách oproti předchozím měsícům zaznamenaly produkty z masa a mléčné výrobky. „Stoupají veškeré nákladové vstupy. Nesmírně vzrostly ceny proteinových krmiv. Například sója je dvakrát tak drahá oproti loňsku. Mléko jako surovina pro další zpracování zdražilo meziročně o 13,15 procenta. Nahoru vyletěly ceny obalů, konkrétně plasty a papír. S tím přímo souvisí ceny energií, ropy, zemního plynu, které šly nahoru rovněž o desítky procent,“ vysvětlil předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.
Zdražení se nevyhnulo ani pečivu. Kromě cen energií a pohonných hmot je na vině rovněž válka. Ukrajina má totiž přezdívku obilnice Evropy. Cena pšenice tak kvůli konfliktu raketově roste.
„Už nyní zdražuje potravinářská pšenice na burze v Paříži o 150 procent nad běžnou cenu. Ta je přitom stěžejní i pro ceny v tuzemsku. Proto poroste i cena například mouky. Pečivo tak v důsledku zdraží o nemalé desítky procent. Rohlík, kteří dnes stojí tři koruny, může ještě letos stát pět korun,“ nastínil ekonom Lukáš Kovanda.
A jeho slova potvrzují i pekaři. Už nyní registrují skokový nárůst ceny mouky. „Dalším obrovským problémem jsou energie. Jme energeticky velmi náročný obor a cena elektřiny za poslední týden stoupla o sto procent. Jako třešnička na dortu jsou pohonné hmoty. Naše auta najezdí spoustu kilometrů i k malým zákazníkům a i tyto náklady se musí promítnout do ceny. Podtrženo sečteno předpokládám zvýšení cen až o čtvrtinu,“ uvedl pekař Jiří Balabán.
Budoucnost v tomto ohledu nevypadá růžově ani pro mléčné výrobky a maso. Aktuální ceny totiž teprve dohání manko z minulého roku, kdy mlékárenské podniky pociťovaly tlak zejména ze stran velkých obchodních řetězců. Se začátkem energetické krize se však situace stala neudržitelnou a zdražování zkrátka přijít muselo. „Ve finále to musí zaplatit spotřebitel. Předpokládám, že zdražování ještě zdaleka nekončí. A válka na Ukrajině bude podnět, který se do něj teprve výrazně promítne,“ doplnil Kopáček.
Jakým způsobem, v jaké míře, na jak dlouho a kolik lidí se ocitne na hranici chudoby, si však zatím nikdo netroufne odhadnout.
„Současné navyšování cen pohonných hmot a energií v souvislosti s krizí na Ukrajině je velmi překotné a situaci neustále analyzujeme a vyhodnocujeme. Naším cílem vždy bylo, je a bude, abychom našim zákazníkům nabízeli kvalitní produkty za nejvýhodnější ceny na trhu. Nakolik se současná situace promítne do konečných cen pro zákazníky, nemůžeme nyní s ohledem na celkovou situaci a nejasný vývoj predikovat,“ informoval mluvčí obchodního řetězce Penny Market Tomáš Kubík.