Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejdráž vyjde maturitní ples v pelhřimovském Máji

Pelhřimovsko – Plesová sezona na Pelhřimovsku je v plném proudu. Uspořádání plesu však není nikterak levná záležitost.

23.1.2013 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Archiv

Pronájmy jednotlivých kulturních zařízení v regionu se liší. Pokud chtějí mít například studenti ze školy v Humpolci ples v tamním spolkovém domě, nezaplatí ani korunu. V jiných městech jdou částky za pronájem do tisíců.

Studentka Klára Dufková z Pelhřimova už má maturitní ples za sebou. Konal se v pelhřimovském kulturním domě Máj. „Uvažovali jsme ještě o Kulturním domě v Častrově, ale nakonec jsme jej zavrhli, protože bychom museli zajišťovat dopravu a všechny potřebné věci dovážet. Vše by tak bylo složitější, proto jsme se rozhodli pro Máj. Máme to blízko škole, takže třeba nástěnku nebo nějakou aparaturu jsme si mohli ze školy přenést rovnou do Máje, což nám přípravy zjednodušilo," popsala Dufková důvod, proč nakonec studenti zvolili pelhřimovský kulturní dům. Rozhodnutí však předcházelo zjišťování cen nájmů v okolí a hlasování. Zabývat se výběrem začali už někdy ve druhém ročníku.

Nečekané výdaje 
až po plese

Peníze na zaplacení nájmu a   dalších položek začali studenti ve třídě shromažďovat ve třetím ročníku. „Průběžně jsme vybírali asi po tisícovce, ale nevím přesně, kolik tam každý z nás dal celkem," dodala maturantka.

Nečekané výdaje se mohou objevit ale také teprve po plese. Předem domluvený nájem totiž ještě nemusí být konečná částka, protože studenti zodpovídají i za škody, které kulturní dům utrpí. Počet plesů v pelhřimovském Máji se v průběhu let nemění.

„Těžiště tvoří maturitní plesy, kromě nich jsou zajímavé třeba rybářský, městský, divadelní nebo rodičovský. Zanikl ples Agrostroje, který do loňska částečně nahradil ples podnikatelů," uvedla Vlasta Vlčková z městských kulturních zařízení s tím, že celkově je v Máji ročně asi 120 akcí.

Cena za pronájem sálu se zde od září mírně zvedla na 15 194 Kč bez DPH. „Pokryje ale více méně pouze náklady jako topení a úklid. Byla dva až tři roky stejná, pouze teď kopírovala zvýšení cen energií," dodává Vlasta Vlčková. Město pak v Máji dotuje údržby, opravy a revize. „Kdybychom zahrnuli do pronájmu i tohle, zvedla by se cena a ubyli by zákazníci," je si vědom ředitel kulturních zařízení Martin Ecler.

Připlatí si za koberec i šatnářku

Některým maturitním třídám se v Máji zdá pronájem vysoký anebo je ve třídě málo studentů, a rozhodnou se ples uspořádat buď na vsi nebo v menších prostorách, podle Vlčkové je to ale spíš výjimka, jedna či dvě třídy ročně. Výše uvedená cena pronájmu platí vždy od 19 do 4 hodin. Pokud pořadatel chce dobu na přípravu, šatnářky, červený koberec nebo pronájem salónku, musí si dále připlatit.

Ve Spolkovém domě Humpolec podle informací od dcery majitele Barbory Zabloudilové zaplatí studenti z humpoleckých škol za nájem 10 tisíc korun plus 21procentní daň. „Studenti ze škol mimo Humpolec nájem neplatí, aby se jim i s objednáním svozu vyplatilo uspořádat ples v Humpolci. Účtuje se jim pouze bezpečnostní agentura," vysvětlila.

Výhodné podmínky do Humpolce studenty z jiných měst lákají, letos se pro něj rozhodli například maturanti z Pelhřimova i z Jihlavy.  Za tuto sezonu, která začala už v září s prvními lekcemi tanečních, se ve spolkovém domě uskuteční celkem asi dvacet akcí – kromě plesů i večírky pro zaměstnance. Zájem uspořádat maturitní ples v humpoleckém spolkovém domě je ve srovnání s minulou sezonou i tuto zimu zhruba stejný.

V Pacově je pronájem sálu na maturitní ples v tamní Sokolovně dán hodinovou sazbou 800 korun. K tomu se připočítají dvě hodiny před akcí na přípravu a dvě hodiny po akci. „Dále se skládá záloha ve výši deseti tisíc korun na škody. Maturitní ples, který se koná od 19 do 3 hodin, tedy vyjde na 9 600 korun plus desetitisícová záloha. Obě částky musí být uhrazeny před akcí," přiblížila Petra Volfová z Městského kulturního střediska v Pacově.

Studenti a místní spolky si pak navíc mohou požádat radu města o příspěvek ve výši padesáti procent z uhrazené částky, který ve většině případů dostanou. „V loňském roce se u nás konalo osm plesů. Letos jich je plánováno rovněž osm," dodala Petra Volfová.

V Častrově pořadatelé plesů za pronájem kulturního domu zaplatí pět tisíc korun plus náklady za topení. Jelikož se kulturák vytápí elektřinou, nájemce většinou podle starostky Jany Houškové vyjde přibližně na dva tisíce korun. „Pokud by si tam chtěli udělat ples častrovské spolky, nezaplatí nic. Pronájem kulturního domu jim dáme jako sponzorský dar," doplnila Houšková.

Jak dodala, letos jsou v obci na programu tři plesy – jeden hasičský a dva maturitní, které  pořádají studenti z pelhřimovských škol. „Pro studenty je to u nás výhodné. I když si zajistí svozy, tak je náklady na ples vyjdou levněji než ve městech. Navíc náš kulturák disponuje velkou kapacitou, pojme až pět set lidí a také je opravený," uvedla starostka Houšková.

Autor: Redakce

23.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení