Nemělo by to sice být tolik jako v létě, vzestup by se měl zastavit zhruba na 37 korunách za litr. Nicméně majitelé aut 
i čerpacích stanic se trendu neustálého kolísání snaží různě přizpůsobit.

Změn si všímá i ředitel Domova pro seniory Pelhřimov Josef Scháněl. „V souvislosti 
s cenami pohonných hmot mi samozřejmě vadí jejich neustálý růst, teď se zvýšením DPH se opět o něco zvednou. Pociťuji to jak na nákladech 
za provoz aut pečovatelské služby, kterých má domov pro seniory čtyři, tak i soukromě. O využití třeba víkendových slev uvažuji, ale zase bych 
si nekupoval ten nejlevnější benzin nebo naftu, protože nemám důvěru v jejich kvalitu," řekl Josef Scháněl.

Na pacovské čerpací stanici Medos v poslední době cena benzinu klesla o korunu. Motoristé za litr Naturalu 95 zaplatí 36,60 koruny, nafta je vyjde na 36,90 koruny. „S cenou nic neuděláme. Určuje ji majitel stanice. Jezdit se musí. Někteří řidiči cenu přejdou 
s humorem, jiným se nelíbí 
a nadávají," přiblížila Marie Bílková z pacovské benzinky.

Benzinka Lukoil v pelhřimovské Pražské ulici nabízí Natural 95 za 36,70 a Diesel 
za 36,50, ale od pátku od 14 hodin do pondělí dopoledne zlevňuje o 10 haléřů pod magickou hranici 35 korun. 
„O víkendu máme minimálně o polovinu zákazníků víc," uvedl vedoucí čerpací stanice Jan Vaněček. Největší nárůst zájmu je podle něj ale o LPG.

Řada řidičů si právě kvůli vysokým cenám benzinu 
a nafty nechala přestavět auta na pohon zkapalněným plynem.

Cena LPG se u Lukolilu drží pod 18 korunami za litr. „V nejbližší době u nás ještě vznikne stojan na CNG (stlačený zemní plyn – pozn. red.). Tankovat si budou zákazníci sami," dodává Vaněček.

Přestavba auta na CNG je sice téměř třikrát dražší než na LPG, ale na rozdíl od LPG je toto palivo o dvě až tři koruny levnější. „Přestavby se vyplatí zřejmě hlavně u firem," uzavírá vedoucí Lukoilu.

Non stop pumpa

Firma PHM Vysočina (Natural i nafta za 35,40 Kč) u pelhřimovského vlakového nádraží se výkyvům zase rozhodla čelit bezobslužnou pumpou po celých 24 hodin, kterou má třeba i ICOM v Humpolci.

„Hlavním důvodem byla služba pro zákazníky v kteroukoli dobu, obsluha se v noci nevystavuje riziku přepadení a žádný nepoctivý zákazník neodejde bez placení," řekla majitelka Jitka Fischerová.

Zákazník si navolí stojan, druh paliva a způsob placení – hotově nebo kartou. Po zaplacení pistoli přiloží k hrdlu nádrže a automat uvolní množství zaplacené pohonné hmoty. V případě přeplacení kapacity nádrže automat vytiskne poukázku s nevyčerpanou částkou. Ta  platí půl roku.

„Je to rychlejší a pohodlnější, jsem zvyklý takto tankovat i v Praze," ocenil automat řidič Alexandr Munteanu ze Senožat.

Kromě měst funguje řada čerpacích stanic i v malých obcích. Důkazem je benzínka v Častrově, kterou už sedmnáct let provozuje tamní zemědělské družstvo. Podle předsedy družstva Miroslava Čekala si pumpa stále nachází své věrné zákazníky.

„Nemáme problém s tím, že by k nám lidé nejezdili tankovat, i když jsme na malé obci," potvrdil Čekal. Jak dodal, snaží se být co nejlevnější. „Každý týden dostávám faxem ceny benzinu a nafty a od toho kalkulujeme, za kolik budeme pohonné hmoty prodávat," popsal. Litr nafty stojí teď v Častrově 36 korun a Natural 95 je za 35 korun.

Dobré místo

Ceny u jednotlivých pump závisejí nejen na provozovateli, ale i na umístění stanice. Třeba firma Shell za Pelhřimovem směrem na Humpolec prodávala koncem minulého týdne Natural 95 za 36,90 a naftu za 36,70 korun.

Rozdíly mohou být i v rámci stejného provozovatele. Třeba Benzina v Pelhřimově u viaduktu je dražší než Benzina u dálnice u Vystrkova – ta první měla včera Natural za 36,50 korun a naftu za 36,40, kdežto ta druhá nabízela koncem minulého týdne obojí za 35,90 korun.