Ceny českých jahod v supermarketech a u drobných prodejců sice nejsou úplně stejné, většinou jsou ale poměrně vysoké. Liší se jen o několik desítek haléřů.

V současné době se cena jednoho kila jahod pohybuje okolo devadesáti korun. A nejen u maloobchodníků, ale i v některých supermarketech dosahuje téměř stovky.

Například ve stánku před drogerií Teta nedaleko Masarykova náměstí v Pelhřimově lze kilo jahod pořídit za devadesát korun. „Cena je taková, protože s provozem máme náklady zejména na dopravu. Jahody bereme od Kolína a od Mělníka," uvedl majitel provozu Slavomír Flachs.
Na tržišti v pelhřimovské Solní ulici se ale prodávají jahody z Břeclavi a zákazníci tam mohou koupit dvě kila jahod s košíčkem za 110 korun.
Jak uvedl Flachs, české jahody mají kromě ceny společného také konkurenta. Většina prodejců bojuje s dovozem z Polska.

To potvrzuje i majitel ja-hodových plantáží v České Bělé u Havlíčkova Brodu Lubomír Šantrůček. „Polské jahody jsou na tom cenově zhruba stejně jako naše. Lidem ale často vyhovuje, že si pro ně nemusejí nikam jezdit a koupí si je v supermarketu," prozradil Šantrůček.
Jeho jahody si ale zájemci mohou přijet sami nasbírat, takže ho netrápí náklady spojené s dopravou. A ceny jahod na jeho plantážích jsou závratně nízké.

Majitel plantáže s možností samosběru provozuje už více než 16 let. V případě, že si zákazník jahody nasbírá sám, vyjde ho kilogram na neuvěřitelných třicet osm korun.
V případě, že si koupí jahody, které už pro něj byly natrhané, zaplatí pětapadesát korun za kilo.

Když už lidé dají před dovozem ze zahraničí přednost českým jahodám, může jejich zájem o ně ovlivnit řada faktorů. Obecně mají prodejci nejvyšší tržby za pěkného počasí.

„Je to jako se zmrzlinou. Když je hezky, prodá se více jahod, lidé totiž mají náladu a chuť na jahody," vysvětlil majitel stánku v Pelhřimově.
Podle Flachse na lidi ale působí i fakt, že jsou jahody čerstvé. „V supermarketech jsou jahody vždycky zabalené nebo nějak načančané, ale u nás na stánku jsou často ještě od hlíny, což se lidem líbí," uvedl Flachs.

To potvrzuje i Šantrůček. Na jeho plantážích se podle počasí řídí samozřejmě i doba sběru. Plantáže jsou zpřístupněny obden vždy od 8 do 18 hodin. Konkrétní dny naleznete každý týden na webových stránkách jahodyhb.cz.

Samosběr láká nejen rodiny s dětmi, ale i mladé studenty. Téměř padesátikilometrová cesta do České Bělé se jim vyplatí. „Když jede víc lidí v autě s velkým kufrem a každý si nabere několik kilo, cesta se vyplatí," řekla studentka Klára Pekárková z Pelhřimova.

Podobného názoru je i Eva Kratochvílová z Pelhřimova, která by cestu na plantáže pojala jako rodinný výlet.

Karolína Hovorková