Letos jich bude pět ze třinácti nominací. Ocenění budou předána na slavnostním večeru v kulturním domě Máj 17. ledna.

V kategorii žáci a studenti získá cenu oktaván pelhřimovského gymnázia Václav Miřátský. Jak v nominaci sdělil ředitel školy Aleš Petrák, Václav je talent na fyzikální a matematické obory.

Od kvinty pravidelně vítězí v krajském kole fyzikální olympiády, letos se dokonce probojoval na letošní Mezinárodní fyzikální olympiádu v Kazachstánu, odkud si přivezl čestné uznání. Je úspěšný i v soutěžích Fykos, Náboj či Matematický klokan. Od zastupitelů dostal nejvíc hlasů, konkrétně šestnáct.

V kategorii sportovci se letos rozdají dvě ceny. První získá studentka kvinty pelhřimovského gymnázia Adriana Šimánková, která se stala první českou olympioničkou v taekwondu. Letos byla pátá na Olympijských hrách mládeže v Číně. Kromě toho se stala posedmé mistryní republiky a patří jí 7. místo ve světovém žebříčku. Je i kapitánkou českého juniorského reprezentačního týmu na rok 2015.

Trénuje v Praze. „I přes náročné dojíždění na tréninky a turnaje je výbornou studentkou. Navíc je úspěšnou řešitelkou matematické a fyzikální olympiády, reprezentantkou školy na atletických závodech a přebornicí místního plaveckého klubu Delfín," uvádí v nominaci už zmíněný ředitel Aleš Petrák. Pro Adrianu hlasovalo 12 zastupitelů.

O jeden hlas méně, ale pořád ještě dost pro udělení ceny, získala ve stejné kategorii žákyně 9. třídy Základní školy Na Pražské Anna Kynčlová. Ta se věnuje tenisu a se svým současným týmem TK Agrofert Prostějov se stala vicemistryní České republiky.
Dvakrát vyhrála turnaj Tennis Europe do 14 let a odvezla si i páté místo z mistrovství světa družstev. V červnu jako jednička turnaje jen těsně prohrála finále v soutěži hráčů do 16 let v Chorvatsku. Letos hrála i v Tunisku.

Firma i volný čas

V kategorii podnikatelské subjekty dostal 11 hlasů generální manažer firmy Rimowa CZ Vladimír Kozler. Navrhli ho ředitelka hotelu Slávie Monika Suchánková, dále jménem hnutí Změna pro Pelhřimov zastupitel Pavel Hájek a zastupitel Zdeněk Jaroš.
„Zasloužil se o rozvoj firem Rimowa CZ a Liwa, které patří mezi významné zaměstnavatele v regionu a věnuje se i mládeži prostřednictvím centra Beachwell," uvedla Suchánková. „Unikátní příklad soukromého investora, který vybudoval zařízení pro veřejnost a především centrum, které do Pelhřimova přiláká špičkové sportovce z celé republiky," stojí v nominaci hnutí Změna pro Pelhřimov.

V kategorii mimořádné zásluhy o rozvoj města prošel se 14 hlasy návrh na ocenění dnes už bývalého starosty města Leopolda Bambuly.

„Stál dvanáct let v čele našeho města, a přestože Pelhřimov investoval do svého rozvoje nemalé investice, je dnes jedním z mála českých měst, které není zadlužené (…) Byl respektován jako osobnost ze strany význačných podnikatelů i ze strany zájmových spolků," zmínil v návrhu ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimova Martin Ecler.

Nominovala ho už zmíněná Monika Suchánková, podle které by si tuto cenu „rozhodně zasloužil za dlouholetou poctivou práci pro město a především jeho občany".