Samotné centrum Jakubína, který patří k Častrovu, čeká v letošním roce modernizace. „Chceme tam vybudovat pergolu, napůl dřevěnou, napůl kamennou,“ popsala plánovaný záměr starostka obce Čestrov Jana Houšková s tím, že nebude chybět ani kolostav, lavičky a koše.

Nebude to však první stavební zásah, který se v obci uskuteční. „Máme tam obnovený i rybník, trochu jsme tam upravili i pozemky, které jsme koupili od družstva i s tou původní budovou,“ vysvětlila Houškouvá. „Bude to u toho rybníka takové pěkné prostředí pro ty, kteří tam budou chtít v mezích slušnosti odpočívat,“ dodala starostka.

O projektu se začalo přemýšlet zhruba už před dvěma lety. „Uvažovali jsme o tom, co jsme zbořili starou hasičárnu v Jakubíně,“ informovala Jana Houšková. „Ona to nebyla ani hasičárna, ale stará prodejna a sklad na hasičskou stříkačku,“ upřesnila minulost místa, kde nové odpočinkové místo vyroste.

Na místě budoucí stavby je zatím klid. „Teď připravujeme výběrové řízení na soutěžní zhotovitele, a jakmile to bude, tak podepíšeme smlouvu,“ popsala budoucí kroky Houšková.

Podpisem veškeré stavební práce odstartují. „Nejprve tam dojde k navezení části terénu, protože je to tam do svahu, tak aby to bylo rovné. Na tom vyroste pergola se schůdky k rybníku a možností si tam posedět, chytat ryby nebo tak,“ konstatoval s úsměvem starostka.

Přesný termín zatím stanovený není. „Vše vypukne hned, jakmile vysoutěžíme, otevřeme obálky a podepíšeme. Zatím běží příprava výběrového řízení,“ přiblížila aktuální situaci Jana Houšková. „Ukončení stavby má být do 29. září 2018,“ zdůraznila.

Nová stavba v Jakubíně vyroste za částečného přispění dotace. „Na základě žádosti jsme teď dostali dotaci od Ministerstva zemědělství, která se jmenuje Místo pasivního odpočinku odpočívka Jakubínská náves,“ upřesnila Houšková.

Obec se bude na výstavbě ale finančně podílet také. „Účast státního rozpočtu je 199 444 korun a vlastní zdroje jsou 85 486 korun,“ vyjmenovala starosta Častrova.

Celková suma za nové odpočinkové místo se tedy vyšplhá zhruba k částce 300 tisíc korun.