Na náhradu kyčelního kloubu v Novém Městě na Moravě pacienti čekají dva roky, naopak pacienti na artroskopii se dočkají do tří měsíců. Co se neoperačních zákroků týká, na sonografii se čeká čtrnáct dní, na kolonoskopii tři až čtyři měsíce, na magnetickou rezonanci si pacienti počkají čtvrt roku. „Čekací doba je o něco delší, důvodem je velký nárůst pacientů z Pardubického kraje,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Helena Zelená Křížová.

Sanitka musela dávat přednost chodcům na křižovatce v Pelhřimově
Šokující video z Pelhřimova: sanitka s pacientem musela počkat na chodce

Pacienti se často nechávají operovat v jiné nemocnici právě z důvodu kratší čekací doby. „Z jiných měst nás pacienti také kontaktují, ale čekací doby jsou dlouhé všude. Lidé zkouší jiné města, jestli to tam nebude lepší,“ potvrdila mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

A někteří řešení problémů odloží na neurčito. „Potřebuji nové koleno. Když mi řekli, jak dlouho budu čekat, ani jsem na pořadník zapsat nechtěl. Nějak se s tím zatím žít dá,“ mávl rukou pan Josef z Jihlavska.

V Nemocnici Jihlava čekají pacienti na totální endoprotézu kolenního nebo kyčelního kloubu minimálně dvanáct měsíců. Zatímco v Jihlavě je podle dat Deníku průměrná doba čekání na totální endoprotézu kyčle 370 dní, v Pelhřimově je to dokonce 730 dní. Na kolenní kloub si tam počkají ještě o rok déle. A například na kolonoskopii pak pacienti v nemenším okresním městě Vysočiny čekají dle dat Deníku 63 dní, dle nemocnice devět týdnů.

U hranic Pelhřimovska vyprošťovali hasiči tři pasažéry.
Tři zraněné pasažéry po nehodě u Pelhřimovska vyprošťovali. Přiletěl i vrtulník

Operací šedého zákalu a malých očních zákroků se lidé v krajském městě Vysočiny dočkají za dva měsíce. Na ORL čekají na plánované operační výkony čtvrt roku, v případě odstraněné nosní mandle pak dvakrát tak dlouho. V Třebíči se čeká na operaci šedého zákalu měsíc a půl, na totální endoprotézu dva roky a na operaci kýly dva měsíce.

Na operace se dlouho čekalo už v době před koronavirem, dva roky s pandemií pak situaci ještě zhoršily. V době koronavirové se třeba v Nemocnici Jihlava dělaly pouze gynekologické a urologické zákroky plus menší operace. Podobně jako jinde. „Zatím se prodlevu nepodařilo dohnat. Limituje nás personální kapacita, počet přístrojů i operačních sálů,“ vysvětlila mluvčí novoměstské nemocnice.

Všestranný rentgenový ozařovač T-200 v pelhřimovské nemocnici. Pomáhá s patní ostruhou.
Patní ostruhy léčí v Pelhřimově rentgenový ozařovač, denně pomůže dvaceti lidem

Například v Pelhřimově pak jsou čekací doby dlouhé zhruba jako tři roky zpátky. „Čekací doby na plánované výkony a vyšetření jsou v Nemocnici Pelhřimov obdobné jako v době před pandemií," zhodnotila mluvčí Alexandra Knapová.

Roli hraje také renomé. „Ortopedicko-traumatologické oddělení Nemocnice Havlíčkův Brod je vyhlášeným pracovištěm a spádovost je veliká. Zájem o operaci u nás mají i pacienti z jiných okresů Vysočiny nebo jiných krajů,“ sdělila mluvčí Petra Černo a jmenovala zejména Královéhradecký a Pardubický kraj. „Nicméně máme své pořadníky a pacienti na operace jsou objednáváni podle akutnosti stavu a indikace lékaře. Na čekací listině máme zhruba dvanáct set pacientů,“ dodala.

Běžel z Třebíče na Sněžku pro nemocné děti. Film o tom sklidil ohromný aplaus
Pro nemocné děti: z Vysočiny vyběhl Jakub na Sněžku, film o tom sklidil aplaus

Na totální endoprotézy kyčle, ramene nebo kolena, se tak v havlíčkobrodské nemocnici čeká až tři roky, přestože je dělají každý pracovní den. „U ostatních operačních výkonů či lhůt objednání na vyšetření jsme již na běžných čekacích dobách,“ informovala Černo. Pozitivní zprávou je, že v nemocnici nyní vznikají další pokoje intenzivní péče po operacích, pak bude možné dělat ortopedických operací více.

Zrovna ortopedie je pak vyhlášená v Pelhřimově. „Za operačními výkony jako jsou endoprotézy kloubů nebo náhrady kořenového kloubu palce ruky přijíždějí klienti nejen z Kraje Vysočina, ale i Jihočeského či Středočeského kraje. Obdobná situace panuje například na radioterapeutickém oddělení, které má v péči přibližně dva tisíce pacientů i z Písku, Nové Bystřice, Benešova nebo Louňovic pod Blaníkem, kteří se léčí s onemocněním patní ostruhy," informovala Knapová.

Vstup do areálu brodské psychiatrické nemocnice. Ilustrační foto: Deník
Extrémní nárůst sebevražd na Vysočině. Policie řešila za leden patnáct případů

Nemocnice Třebíč má výhodu, že nabízí některé druhy operací, které neposkytují jiná zařízení. „Může se jednat například o obtížné laparoskopické urologické operace, metabolické operace u pacientů s cukrovkou druhého typu, ale i například krční zákroky na ORL oddělení či některé ortopedické operace,“ vyjmenovala mluvčí Jitka Mácová.

I tam hovoří o postupném dohánění velkého skluzu, nejdéle čekají i v této nemocnici pacienti, kteří budou potřeboval vyměnit velké klouby. Pacienti, kteří mají velké problémy nebo u nich hrozí riziko z prodlení, se ale mohou dočkat i dříve. „Nejkratší čekací doba je pak patrně u pacientů s méně akutním onemocněním žlučníku, kde můžeme dát termín za čtyři až šest týdnů,“ dodala Mácová.

Jak dlouho se čeká na…
…totální endoprotézu kyčelního kloubu:
- Havlíčkův Brod: až tři roky
- Jihlava: minimálně rok
- Nové Město na Moravě: dva roky
- Pelhřimov: maximálně dva roky
- Třebíč: dva roky
…operaci šedého zákalu:
- Havlíčkův Brod: dva až tři měsíce
- Jihlava: dva měsíce
- Nové Město na Moravě: šest měsíců
- Pelhřimov: neprovádí
- Třebíč: měsíc a půl
…kolonoskopii:
- Havlíčkův Brod: tři měsíce
- Jihlava: neakutní tři měsíce, pouze pro hospitalizované pacienty
- Nové Město na Moravě: tři až čtyři měsíce
- Pelhřimov: devět týdnů.
- Třebíč: osm týdnů
…operaci kýly:
- Havlíčkův Brod: jeden až dva měsíce
- Jihlava: neuvádí se
- Nové Město na Moravě: jeden měsíc
- Pelhřimov: šest až osm týdnů
- Třebíč: dva měsíce
…artroskopii:
- Havlíčkův Brod: tři měsíce
- Jihlava: tři měsíce
- Nové Město na Moravě: do tří měsíců
- Pelhřimov: čtyři až pět týdnů
- Třebíč: šest až osm týdnů