Výsledek největšího stavebního zásahu v historii města má ale i skupinu odpůrců. Na náměstí konečně dostalo řád parkování, což se některým motoristům a obyvatelům centra nelíbí.

Zvláště těm, kteří na Palackého náměstí dlouhá léta, nebo dokonce celý život, bydlí. „Prostranství za kostelem, kde byli usedlíci zvyklí parkovat, se v souladu s projektem mění na pěší zónu. To se lidem nelíbí, přestože mají 
k dispozici moderní parkovací stání o pár metrů dál," poukázal na jednu z čerstvých zkušeností počátecký starosta Karel Štefl.

Dlouhá léta parkovali motoristé na počáteckém náměstí, jak se jim zlíbilo a hodilo. Na systém zaváděný po rekonstrukci, kdy mají nechávat vozy na vyhrazených parkovacích stáních, si řada motoristů zatím nechce zvyknout. „Někdy to tady bývala opravdu divočina, každý si parkoval, jak chtěl. To se teď změnilo," doplnil Štefl.

Podle něho parkovacích míst, nebo spíš parkovací kapacity, neubylo. „Počet parkovacích míst je srovnatelný 
s minulostí," doplnil starosta.

Všechna navíc zůstala nezpoplatněná, za vjezd na velkoryse zmodernizované Palackého náměstí se nemusí platit. Nově a moderněji jsou na náměstí vyznačena vyhrazená parkovací místa pro invalidy či vozíčkáře.

Počátecký lékárník Otmar Krásl věří, že se přechodné obtíže s parkováním na Palackého náměstí podaří postupně vyřešit. „Pan starosta by měl vydat manuál, kde 
a jak parkovat. Za kostelem je zákaz stání, a ve čtvrtek večer jsem tam napočítal devět aut. Pro lidi, kteří v této části města bydlí, by problém mohla vyřešit třeba dodatková tabulka u dopravní značky," zapřemítal Krásl, který má lékárnu rovněž poblíž kostela.

Kráslovi se ale jinak proměna náměstí líbí. „Náměstí je pěkné a je dobře, že parkování na něm dostane po zkolaudování řád," dodal.

V Počátkách lze slyšet rovněž kategoričtější výhrady 
k rekonstrukci hlavního náměstí ve městě. „Náměstí vypadá hezky, ale z praktického hlediska mi výsledek rekonstrukce přijde jako nefunkční, vidím tady celou řadu problémů a nedomyšlených věcí," reagovala žena z obchodu na náměstí, která nechtěla uvádět jméno. „A nejde jenom 
o parkovaní," dodala.

Oficiálně a slavnostně bude počátecké Palackého náměstí předáno do užívání v neděli 
11. října. „Už zbývá dokončit dopravní značení a osadit několik informačních tabulí," poznamenal starosta Štefl.

Práce na rekonstrukci povrchu náměstí za zhruba dvacet milionů korun, největšího stavebního zásahu v centru města v historii Počátek, začaly letos na jaře.

Nápad na rekonstrukci náměstí je ale starší, radnice připravovala projekt sedm let. „Stále jsme čekali na vypsání vhodné dotace, ze které bychom mohli žádat o příspěvek, abychom tolik nezatížili městský rozpočet," poznamenal více než před rokem starosta Štefl.

Součástí rekonstrukce byl 
i archeologický průzkum, který naznačil, že v okolí kostela svatého Jana Křtitele bývalo pohřebiště. Městský hřbitov mohl v těchto místech být od třináctého do začátku devatenáctého století. Archeologové zaznamenali i další cenné nálezy, jako fragmenty středověké keramiky, základy původního gotického kostela nebo gotických domů.

Rekonstrukci náměstí před᠆cházela oprava sousoší a kašny svatého Jana Nepomuckého.