Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Část památek teď lze navštívit zcela zdarma

Pelhřimovsko – Ti, kteří milují historii a kulturu, se vyžijí o víkendu na nejrůznějších místech Pelhřimovska.

14.9.2013
SDÍLEJ:

Hrad Orlík nad Humpolcem.Foto: Deník/Michal Vítů

V sobotu a neděli jsou totiž Dny evropského dědictví, během kterých jsou levnější vstupy do památek, muzeí. Některá místa nabízejí i vstupy zdarma nebo přednášky.

Hrad Orlík u Humpolce bude mít otevřené brány pro ty, koho zajímají dějiny. „V sobotu od jedenácti hodin jsme pro zájemce připravili komentovanou prohlídku, kde se lidé dovědí vše o historii hradu," řekl ředitel společnosti Castrum, která hrad spravuje, Pavel Koubek.

Do Dnů evropského dědictví bude zapojen i skanzen na Zichpili. „V sobotu od 14 hodin bude komentovaná prohlídka i zde. Vstupné zůstává zachováno jak u hradu tak u skanzenu," sdělil Koubek.

V neděli od deseti do šestnácti hodin bude také otevřen humpolecký židovský hřbitov, který je přístupný jen výjimečně a po kterém se návštěvníci také projdou s průvodcem.

Celkový zájem o humpolecké památky není v tyto dny podle Koubka nijak valný. „Mám takový pocit, že v minulosti byl o Dny evropského dědictví větší zájem. Dnes už tolik návštěvníků nenalákají," dodal.

Dechovký orchestr

V Pelhřimově ku příležitosti této události připravili prohlídky městem. „Dvě prohlídky městem s paní Dojavovou a Kvášovou jako průvodkyněmi jsou naplánovány na sobotu ve čtvrt na jedenáct a čtrnáct hodin," informoval ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimov Martin Ecler.
Do Pelhřimova se také sjedou rakouští návštěvníci z partnerského města Sankt Valentin.

„Ku příležitosti dvaceti let naší vzájemné spolupráce přijedou Rakušané k nám. Od devíti hodin bude hrát jejich dechový orchestr na náměstí, zazní i troubení z věže. Pan starosta také slavnostně zahájí Den evropského dědictví. Mimo to máme s návštěvníky z Rakouska posezení, kde zhodnotíme vzájemnou spolupráci za uplynulých dvacet let," vysvětlil Ecler.

Kromě prohlídek města a programu zahraničních hostů bude v Pelhřimově o víkendu otevřená vyhlídková věž, dům číslo 3 s gotickým sklepením, Síň Lipských, Muzeum Vysočiny, Kaple Panny Marie Sedmibolestné, kostel sv. Bartoloměje, Galerie M a Muzeum strašidel, domeček Františka Bernarda Vaňka v Děkanské zahradě a Jihlavská brána s Muzeem rekordů a kuriozit.

Právě v Muzeu rekordů a kuriozit je také připraven program. „Bude otevřené jak muzeum tak expozice Zlaté české ručičky. Je zde možnosti i komentovaných prohlídek a vstupné bude po celé dva dny úplně zdarma. Návštěvníci se mohou v rámci prohlídek města dozvědět informace i o samotné Jihlavské bráně, kde muzeum sídlí," řekl prezident Agentury Dobrý den Miroslav Marek.

Oproti Koubkovi ale pociťuje Marek větší zájem. „Během těchto dnů je vždy enormní zájem o návštěvu muzea.
Vloni k nám přišlo 785 návštěvníků. A pokud bude nepříznivé počasí, nevadí, máme střechu nad hlavou, takže nám tuto událost počasí nezkazí," pochvaloval si Marek.

Nebylo zapomenuto ani na poutní místo Křemešník. „Připravena je prohlídka kostela s Josefem Hánou, který se o kostel stará," řekl Ecler.
Kromě již zmíněných památek, bude v sobotu otevřený také hrad Kámen, kde bude platné mimořádné snížené vstupné.

Michaela Blehová

Autor: Redakce

14.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Bohdalíně na Pelhřimovsku.
5

Bohdalín: Na volby přišel bez občanky

Volby v okrsku číslo 10 v Pelhřimově.
4

Ve velkém okrsku odhadovali slušnou volební účast

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Kamenice nad Lipou – K volbám se v pátek, jako spousta dalších lidí nejen z Vysočiny, vydala i Kateřina Ješetová z Kamenice nad Lipou.

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

Častonín – Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století a v současné době se na farmě podílí takřka celá rodina.

U malých voličů z Olešné vyhrály ovocné knedlíky

Olešná – Předtím, než se ve volební místnosti v Olešné usadila oficiální volební komise, za plentu a k urně se opět vrhli tamní školáci. Děti z prvního stupně základní školy letos volily své neoblíbenější jídlo.

Do Putimova zašli volit dva Markové Šalandové

Putimov – Zajímavá dvojice s voličskými průkazy zavítala do volební místnosti v Putimově u Pelhřimova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení