I v Pelhřimově tak mohou lidé na Portálu občana nahlížet do zpřístupněných aplikací města. „V souladu s obecnými trendy město Pelhřimov podporuje nasazování a využívání moderních prostředků informačních a komunikačních technologií. Systémově buduje a rozvíjí datovou a komunikační infrastrukturu, která je určena pro potřeby města a dalších veřejných institucí a současně je přístupná i pro soukromé subjekty za účelem realizace jejich podnikatelských aktivit ve městě,“ sdělila mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.
Pelhřimovští tak díky Portálu občana mohou elektronicky realizovat podání založená na inteligentních formulářích, realizovat elektronické platby na základě předpisu získaného z úřadu, získat aktuální informace o stavu podání, zobrazovat platební historii, prezentovat dynamický telefonní seznam, zaznamenávat datum důležitých událostí, například platnost občanského průkazu, cestovního dokladu či uživatelsky definovaných událostí a provádět rezervaci času úředníka na konkrétní termín.
Cílem služby Portál občana města Pelhřimov je minimalizovat počet nutných návštěv občanů na městském úřadě při řešení životních situací ve vybraných oblastech občanských a podnikatelských činností.
Službu Portál občana města Pelhřimov, která byla spuštěna počátkem letošního roku, začínají lidé využívat. „Na hodnocení je zatím ještě krátká doba, ale vytváření přihlašovacích účtů pomocí dostupných autorit uživatelských identit přibývá, v současnosti evidujeme 98 účtů. Co se týká přístupů anonymního přihlášení, tak k dnešnímu dni jich je evidováno 8 185,“ informovala Andrea Unterfrancová.
Dodala také, že podle ohlasů veřejnosti lze v kontextu postupující elektronizace veřejné správy konstatovat pozitivní hodnocení možnosti využití nabízených elektronických služeb na místní úrovni.
Do konceptu chytrého města v Pelhřimově spadá také kamerový systém či online prodej vstupenek na kulturní programy v kině, divadle či kulturním domě, který ve městě funguje od roku 2017. Ten umožňuje občanům si z domova rezervovat či koupit vstupenku na kulturní akci, eventuálně ji i online zaplatit.
Od roku 2018 v Pelhřimově chytře využívají také například dálkový monitoring topných systémů v prostorách základních škol. Umožňuje prostřednictvím internetového rozhraní sledovat stav topných systémů a podle potřeby na dálku upravovat topné parametry.
V rámci rekonstrukcí inženýrských sítí ulic vytváří v Pelhřimově technické úpravy tak, aby bylo možné obyvatele v těchto lokalitách připojit k vysokorychlostnímu internetu technologií optických vláken.
Od letošního roku také postupně vyměňují klasické vodoměry za vodoměry s dálkovým odečtem. Město Pelhřimov při obnově zastaralého pouličního veřejného osvětlení využívá moderní technologie LED osvětlení. Tento typ osvětlení dokáže výrazně ušetřit elektřinu a zároveň zachovat neopakovatelnou atmosféru klasického osvětlení.
Chytrým krokem ze strany zástupců pelhřimovské radnice bylo také vybudování veřejné dobíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola, která funguje zatím zdarma od října loňského roku. Další dobíjecí stanice bude v dohledné době vybudována na parkovišti za radnicí. I následné pořízení elektromobilu pro Domov pro seniory i s nabíjecím zařízením se vyplatí.
Zástupci pelhřimovské radnice podporují zavádění chytrých technologií. „V současné době je to již nutností, jelikož inteligentní koncepty šetří lidem hlavně čas, v některých případech i finance a také zajisté nabízejí určitý komfort,“ poznamenala Unterfrancová.