To potrvá celý víkend, počínaje pátkem. V tento den absolvují družstva tréninky, v sobotu většinou běhají jednotlivci stovky a družstva pak štafety, někdy se už v sobotu dozví i výsledky. V neděli celý den běhají útoky. Každý rok je však v rozvržení programu trochu jiný.

Soutěž probíhá každoročně a sdružení dobrovolných hasičů, v tomto případě hasiček, ze Zajíčkova letos nebude na mistrovství České republiky nováčkem. Soutěžily tam již před třemi roky i předloni, tradici každoročního vítězství jim narušil loňský rok, kdy bohužel do republikového kola nepostoupily. Umístily se však na druhém místě. Jejich tým byl loni značně oslabený, dvě členky běhající stovku se nemohly zúčastnit.

Letos ale družstvo ze Zajíčkova mistrovství v Trutnově po roční přestávce opět navštíví. „V pátek po příjezdu se celé družstvo nahlásí, ubytuje a po zbytek dne většinou probíhají tréninky v disciplínách, které se konají v sobotu a v neděli. V sobotu ráno bývá slavnostní nástup všech družstev, za Vysočinu tam letos budeme my a kluci z Příštpa. Pak se běhají stovky a štafety. V neděli se běhá takzvaná královská disciplína, což jsou ty útoky," řekla Marcela Hejdová, členka družstva.

V Trutnově nesoutěží však jen dobrovolné hasičské sbory. Soutěž tvoří propojení mezi družstvy dobrovolných i profesionálních hasičů, žen i mužů. K probojování se do republikového kola musí družstvo projít soutěží v okrscích, které se konají jen za účasti okolních vesnic, následuje okresní a po něm krajské kolo.

Vítězství v krajském kole je právě vstupenkou na mistrovství České republiky. Týmy, které se umístí na prvních třech příčkách, se mohou v požárním sportu dostat až na mistrovství světa. Marcela Hejdová se smíchem dodává, že tam se zatím ještě nedostaly, pilně na to však cvičí. „Máme tréninky tak jednou za týden, většinou v pátek nebo v sobotu, podle toho, jak nám to vyjde. Tento týden trénujeme v pátek a v sobotu ještě jedeme na noční soutěž do Kamenice, což je jen pohárovka, takže to jdeme ještě nacvičit na tu republiku."

Sdružení dobrovolných hasičů v Zajíčkově má již dlouholetou tradici. Tento sedmičlenný tým je k požárnímu sportu veden odmalička, v týmu je dokonce několik dívek v příbuzenském vztahu.

Na mistrovství republiky jich pojede Vysočinu reprezentovat deset, jako sport to v Zajíčkově však provozuje jen sedm z nich. „My to máme spíš rodinné, takže pořád ta tradice pokračuje, jsme k tomu odmalička vychovávané. Je to u nás dlouhá tradice, myslím, že jsme měli loni nebo předloni výročí asi sedmdesát let dobrovolných hasičů v Zajíčkově. Jako tým jsme dobrá parta, je nás dokonce pět holek Hejdových, ostatní holky z týmu jsou sice mladší, ale i tak si s nimi pořád ještě rozumíme," pokračuje v povídání Marcela Hejdová.

Na závěr dodává, že žádné závažnější úrazy žádná členka družstva neutrpěla. Největším úrazem bylo poranění kotníku jedné ze členek právě před třemi lety na mistrovství České republiky, paradoxně při tréninku. Sport je prý stejně nebezpečný jako každý jiný, mírnou komplikací jsou zde kladiny, ze kterých prý občas někdo spadne, ale jinak se není čeho bát.

Marie Sejková