Jedná se o byty, kam za klienty pravidelně docházejí pečovatelky, které jim obstarají obědy, pomohou s domácími pracemi nebo obstarají nákupy. O tento typ bydlení je velký zájem.

Například v Pelhřimově fungují domy s pečovatelskou službou hned dva. Jeden se nachází v Dolnokubínské ulici a druhý v ulici U Rendlíku. V obou domech je celkem třiapadesát bytů. Z toho jsou v současné době volné pouze dva. „Z toho je jeden byt plně bezbariérový,“ sdělila Miluše Sládková z odboru Sociálních věcí Městského úřadu v Pelhřimově. Radnice do uvolněných bytů proto hledá vhodné nájemníky.

Na úřadě o žádosti nouzi nemají

Každý, kdo cvětšinou jsou od lidí, kteří v současné době chce bydlet v domě s pečovatelskou službou musí splňovat několik podmínek. „Zájemce musí pobírat starobní nebo invalidní důchod a také doložit potvrzením od lékaře, že je pro něj takovýto typ bydlení vhodný,“ popsala Fučíková.

Z toho, že by se prázdné byty nezaplnily, Fučíková strach nemá. „O žádosti nouzi nemáme. Někteří lidé si ji dokonce podávají dopředu, protože si chtějí včas zajistit pohodlno bydlení na stáří, “ vysvětlila Miluše Fučíková. Stejná situace panuje také v Kamenici nad Lipou. I tam si lidé chtějí místo v domě s pečovatelskou službou zarezervovat předem.

„Žádostí máme hodně, ale většinou jsou od lidí, kteří ze do pečovatelského domu ze dne na den přestěhovat nechtějí, ale jistí si pouze půdu do budoucna až se o sebe nebudou moci postarat,“ nastínil kamenický starosta Ivan Pfaur.

Jak dodal městský dům z pečovatelskou službou nabízí deset bytů, z nichž je v současné době volný pouze jeden. Na nedostatek zájemců o bydlení v domě s pečovatelskou službou si nestěžují ani v Horní Cerekvi. „Domy máme hned dva, a to jeden nový bezbariérový z roku 2005 a druhý o patnáct let starší,“ vyjmenoval hornocerekvický starosta Jaroslav Andrle. V každém z nich je osmnáct bytů.

Zatímco do nového domu je přetlak zájemců, do toho starého se nikomu nechce. „Nyní tam máme neobsazené celkem čtyři garsonky. I když je dům staršího data a byty jsou v něm pěkné, takže doufáme, že se nám je brzy podaří zaplnit,“ uzavřel starosta Andrle.

Co je potřeba k přijetí do DPS
– uchazeč musí pobírat starobní nebo plný či částečný invalidní důchod
– zájemce o byt v DPS musí využívat pečovatelskou službu ve své domácnosti
– uchazeč musí vyplnit žádost o přidělení bytu v DPS a doložit lékařské potvrzení o tom, že je pro něj takovýto typ bydlení vhodný
Zdroj: jednotlivé městské úřady