Minulý pátek rozhodovala o pětici nových členů Rady České televize Poslanecká sněmovna. Poslanci zvolili nakonec jen tři nové radní. Max Kašparů, jehož nominovala Asociace režisérů a scenáristů, získal údajně 110 hlasů od přítomných 152 poslanců, což bylo nejvíc. V pátek byli zvoleni také Jaroslav Dědič, jehož doporučila Univerzita Palackého v Olomouci, a Jiří Kratochvíl, jenž měl nominaci od Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic a Liberecké sportovní 
a tělovýchovné organizace. Oba už zasedali v radě v minulém období, takže nejsou žádnými nováčky.

Kašparů neskrýval překvapení z výsledků volby. 
„V patnáctičlenném zúženém výběru byly známé pražské osobnosti, a ty se do rady nakonec nedostaly, takže to jako překvapení určitě chápu," přiznal pelhřimovský lékař.

Zatímco Kašparů do rady prošel jasně a napoprvé, neuspěli například bývalý úspěšný sportovec Martin Doktor, který měl za zády Český olympijský výbor, geolog Václav Cílek, akademik Václav Pačes či publicista Petr Brod. „Spíš jsem nikomu nevadil, než všem vyhovoval," glosoval výsledek volby Max Kašparů. „Já budu v radě za venkovany, hodit se může, že jsem lékař, teolog, spisovatel a pedagog," dodal.
A už zjišťoval, nakolik nová role může poznamenat jeho současné aktivity. „Schůze 
v Praze jsou jednou až dvakrát měsíčně, takže na moji psychiatrickou praxi v Pelhřimově to žádný vliv mít nebude," řekl Kašparů.

Vzdát se bude muset ale některých veřejných funkci, neboť ty nejsou s členstvím v Radě České televize slučitelné. „Už jsem rezignoval na funkci prezidenta Katolické esperantské sekce, což mě mrzí, 
a nejspíš budu muset rezignovat i na post krajského zastupitele. Ještě se o tom budu radit s právníky," přiblížil dopad úspěšné volby Kašparů.

Rada České televize má patnáct členů. Jednou za dva roky se obměňuje její třetina, poslanci volí vždy pět nových členů. Letos bylo na pět uvolňovaných míst nominováno 
53 osobností, v prvním kole zúžila Poslanecká sněmovna výběr na patnáct.

Jelikož byli minulý pátek zvoleni jen tři z nové pětice, poslanci by měli ve volbě zbývajících dvou radních pokračovat zítra. „Teprve pak se dozvíme termín první schůze po letošní obměně Rady České televize," zmínil Kašparů.

Podle plánu jsou nejbližší jednání Rady České televize na programu 4. června 
a 17. června. A teprve po této schůzi bude vědět, čemu se bude v nové roli věnovat. „Zatím vůbec nevím, co konkrétně mě jako člena Rady České televize čeká," přiznal Kašparů.