Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budu tam za venkovany, 
říká ke zvolení Max Kašparů

Pelhřimov, Praha – V Radě České televize bude dalších šest let zasedat Jaroslav Maxmilián Kašparů, známý pelhřimovský psychiatr a muž se šesti vysokoškolskými diplomy.

26.5.2015 2
SDÍLEJ:

Jaroslav Max KašparůFoto: Deník/Archiv

Minulý pátek rozhodovala o pětici nových členů Rady České televize Poslanecká sněmovna. Poslanci zvolili nakonec jen tři nové radní. Max Kašparů, jehož nominovala Asociace režisérů a scenáristů, získal údajně 110 hlasů od přítomných 152 poslanců, což bylo nejvíc. V pátek byli zvoleni také Jaroslav Dědič, jehož doporučila Univerzita Palackého v Olomouci, a Jiří Kratochvíl, jenž měl nominaci od Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic a Liberecké sportovní 
a tělovýchovné organizace. Oba už zasedali v radě v minulém období, takže nejsou žádnými nováčky.

Kašparů neskrýval překvapení z výsledků volby. 
„V patnáctičlenném zúženém výběru byly známé pražské osobnosti, a ty se do rady nakonec nedostaly, takže to jako překvapení určitě chápu," přiznal pelhřimovský lékař.

Zatímco Kašparů do rady prošel jasně a napoprvé, neuspěli například bývalý úspěšný sportovec Martin Doktor, který měl za zády Český olympijský výbor, geolog Václav Cílek, akademik Václav Pačes či publicista Petr Brod. „Spíš jsem nikomu nevadil, než všem vyhovoval," glosoval výsledek volby Max Kašparů. „Já budu v radě za venkovany, hodit se může, že jsem lékař, teolog, spisovatel a pedagog," dodal.
A už zjišťoval, nakolik nová role může poznamenat jeho současné aktivity. „Schůze 
v Praze jsou jednou až dvakrát měsíčně, takže na moji psychiatrickou praxi v Pelhřimově to žádný vliv mít nebude," řekl Kašparů.

Vzdát se bude muset ale některých veřejných funkci, neboť ty nejsou s členstvím v Radě České televize slučitelné. „Už jsem rezignoval na funkci prezidenta Katolické esperantské sekce, což mě mrzí, 
a nejspíš budu muset rezignovat i na post krajského zastupitele. Ještě se o tom budu radit s právníky," přiblížil dopad úspěšné volby Kašparů.

Rada České televize má patnáct členů. Jednou za dva roky se obměňuje její třetina, poslanci volí vždy pět nových členů. Letos bylo na pět uvolňovaných míst nominováno 
53 osobností, v prvním kole zúžila Poslanecká sněmovna výběr na patnáct.

Jelikož byli minulý pátek zvoleni jen tři z nové pětice, poslanci by měli ve volbě zbývajících dvou radních pokračovat zítra. „Teprve pak se dozvíme termín první schůze po letošní obměně Rady České televize," zmínil Kašparů.

Podle plánu jsou nejbližší jednání Rady České televize na programu 4. června 
a 17. června. A teprve po této schůzi bude vědět, čemu se bude v nové roli věnovat. „Zatím vůbec nevím, co konkrétně mě jako člena Rady České televize čeká," přiznal Kašparů.

Autor: Jiří Jíra

26.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příběh prvovoličky.
5

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století.
9

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

U malých voličů z Olešné vyhrály ovocné knedlíky

Olešná – Předtím, než se ve volební místnosti v Olešné usadila oficiální volební komise, za plentu a k urně se opět vrhli tamní školáci. Děti z prvního stupně základní školy letos volily své neoblíbenější jídlo.

Do Putimova zašli volit dva Markové Šalandové

Putimov – Zajímavá dvojice s voličskými průkazy zavítala do volební místnosti v Putimově u Pelhřimova.

Volební komise se ve Včelničce baví také háčkováním

Včelnička - Když se do volební místnosti ve Včelničce na Pelhřimovsku voliči zrovna nehrnou, členové komise se baví po svém.

Na nesprávném místě: Ze základní školy poslali voliče do kulturního domu

Kamenice nad Lipou – Stále rušno mají dnes ve volební místnosti v Kamenici nad Lipou. První, kdo svůj hlas do urny ve volební místnosti na tamní základní škole vhodil, byl člen komise Ján Lettrich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení