Zmíněné centrum, které zvýší kvalitu života lidí s duševním onemocněním, případně s jiným handicapem a přispěje k jejich zapojení do běžného života v komunitě, sídlí v čerstvě zrekonstruované prvorepublikové vile v Humpolecké ulici.

Stavební úpravy provedla firma Status stavební podle projektové dokumentace vypracované projekční kanceláří Studio A Architektonická a projekční kancelář. „Rekonstrukce probíhala tak, jak bylo naplánované. Samozřejmě se objevily určité komplikace, ale ty se podařilo vyřešit a všechno se stihlo dodělat včas,“ přemítala Markéta Křivánková, vedoucí pelhřimovské pobočky Fokusu Vysočina.

Dodala také, že projekt byl investicí do zajištění vhodných prostor pro poskytování služeb osobám s duševním onemocněním, zdravotně znevýhodněným a vytvoření jednoho komplexu služeb, které byly do této doby poskytovány na různých místech města. „Tím se zvýší nejen dostupnost a orientace ve službách pro veřejnost, ale zároveň také kvalita a rychlost v intervenci a podpoře cílových skupin,“ pochvalovala si Markéta Křivánková.

Zmíněná budova s velkou historickou hodnotu v podstatě nikdy nezažila větší zásah stavebních dělníků. Ze čtyř pater, která budova nabízí, se tak dala využívat pouze dvě. „Sklep, který byl nevyužíván a byl v katastrofálním stavu, jsme zrekonstruovali k tomu, aby tam mohli být do budoucna zdravotníci. Sklepní prostory, které jsou bezbariérové, teď tedy poslouží jako plnohodnotné zdravotnické zařízení se zdravotnickými normami,“ prozradila Michaela Urbánková, odborný garant služeb Fokusu Vysočina.

První patro, kde budou mít zázemí dobrovolníci, bude k dispozici i lidem z řad veřejnosti. Konat se tam budou mimo jiné i různé přednášky.

Do druhého patra se přestěhuje tým podpory v zaměstnávání, který doteď sídlil na pelhřimovském náměstí. „Teď budou moci všichni pracovat dohromady. Tím, že pracujeme mezioborově, tak je potřeba, aby všechny týmy byly pospolu a aby měli všichni možnost se sejít na každodenní ranní poradě. A to nám teď tato budova umožní,“ sdělila Michaela Urbánková. V půdních prostorách navíc vznikly nové kanceláře.

Stavba byla částečně financována z prostředků Evropské unie, a to v rámci třetí výzvy Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) se zaměřením na aktivitu Komunitní centra. Celkové náklady činí zhruba 7 milionů 900 tisíc korun. „Od srpna bychom už měli začít fungovat na staronové adrese,“ informovala Urbánková.