To malí i velcí návštěvníci sobotní akce, zvané Budkování, trpělivě stloukali krmít-ka a budky pro ptáky, kteří na zimu zůstávají v našich končinách.

Počasí se vydařilo, tak proč nespojit příjemné 
s užitečným? V duchu této myšlenky vyrazil na kopec nad Humpolcem například 
i Robert Polák z Opatova 
s rodinou. „Říkali jsme si, že bychom se mohli někam vydat na výlet," usmál se Polák, když na okamžik odložil kladívko.

Jeho partnerka Martina Pařízková dodala, že o Budkování se vlastně dozvěděli náhodou, zaujalo je, a tak si k trávení volného času vybrali právě Orlík. Před tím prý na Budkování nikdy nebyli. „Budku pro ptáky doma ale máme, takže jsme zvyklí je přes zimu krmit," ujistila Pařízková.

U vedlejšího stolu se do stavění budek i krmítek z připravených kousků dřeva pustila Markéta Pokorná z Herálce se svými syny. „My už jsme tu poněkolikáté. Děti to hrozně baví a jsou rády, když si mohou samy něco vyrobit. Máme velkou zahradu, takže hotové budky určitě někam umístíme," prozradila Pokorná.

Podle jejích zkušeností není na výrobě budky nic těžkého. „Můj devítiletý syn ji zvládne postavit úplně sám," ukázala návštěvnice Orlíku na chlapce vedle sebe, který se stloukáním jednoho ptačího „domečku" pomalu ale jistě finišoval.

Vendula Vacke a Blanka Koubková z Občanského sdružení Zelené srdce, které Budkování na Orlíku pořádá, prozradily, že stloukání budek láká především rodiny. „Zatím tu máme zapsáno tak kolem padesáti lidí. Každoročně jich však dorazí přes stovku a většinou jsou to rodiče s dětmi," komentovala účast v sobotu kolem poledne Blanka Koubková.

Vendula Vacke vzápětí ukázala na hromádky připravených dřívek, které pro ně nachystal FOKUS Vysočina v Pelhřimově. Šikovné ručičky pak z každé této hromádky postavily buď takzvaný sýkorník, tedy budku, nebo krmítko. Samozřejmě za pomoci kladívek a hřebíků. Pro začátečníky byly k dispozici také návody. „Každý si může svůj výtvor odnést, ovšem za podmínky, že nám tu další jednu budku nebo jedno krmítko nechá. My je poté rozmístíme po okolí. Na Pelhřimovsku se už staráme zhruba o pět set ptačích budek," doplnila Vacke.