Kameničtí a žirovničtí obyvatelé nemají ve svých městech zimní stadion, mírné zimy v posledních letech jim ani nedopřávají, aby si zabruslili na rybníku, a tak dojíždějí třeba právě do Jindřichova Hradce.

Například z kamenické mateřské školy obulo loni brusle dvaatřicet dětí. „Když se rodiče o sporech v hradeckém hokeji dozvěděli, tak se skutečně obávali, že projekt Děti do pohybu skončí. Já jsem byla od začátku v kontaktu s organizátory, kteří mě o vývoji situace informovali," vysvětlila ředitelka kamenické mateřinky Jaroslava Váchová.

Rodiče do pohybu

Doplnila, že na přihlašování do kurzů čekali do června, kdy trenéři s jistotou potvrdili, že kurzy pokračovat budou. A co víc, jeden z iniciátorů bruslení pro děti Zdeněk Ondřej doplnil, že letos nově budou organizovat také kurzy bruslení pro rodiče.
Ondřej dále nastínil pozadí problémů v jindřichohradeckém hokeji. Nový klub HC Střelci vznikl na základě sporů kolem klubu KLH Vajgar. Kolem třiceti mladých hráčů Vajgaru chtělo přestoupit ke Střelcům, ale mateřský klub za ně požadoval peníze. „Rok 
a půl jsme usilovali o to, abychom jejich registrace převedli pod nás, což se nám nakonec podařilo. Kurzy bru-slení pro žáčky mateřských škol tak nejsou v žádném případě ohrožené," ujistil Ondřej.

Ředitelka Váchová zmínila, že jsou z bruslení nadšeni. „Jsme rádi, že to nakonec dobře dopadlo. Na led mohou už děti od čtyř let a je vidět, že lektory práce s malými sportovci baví. Očekávám, že o bruslení bude tentokrát větší zájem, ale jejich počet budeme redukovat. Kapacita bude zřejmě třicet dětí. A jezdit začneme v říjnu," sdělila Váchová.

S profesionální výukou bruslení pro žáčky mateřinek začali hokejisté a jindřichohradečtí odchovanci Zdeněk Ondřej a Petr Šachl v loňském roce. Kurzy se setkaly s úspěchem a k jejich podporovatelům se přidala i města z Pelhřimovska – Kamenice nad Lipou a Žirovnice. „Vedoucí projektu nás oslovili se svým nápadem a nám se to zalíbilo. Myslím si, že pro děti je i tato pohybová dovednost důležitá a my jim ji u nás nemůžeme nabídnout. A do Hradce to není tak daleko," zmínil žirovnický starosta Milan Šmíd.

Pomoc od obcí

Ondřej doplnil, že letos je podpoří další obce. „Partnerství spočívá ve finanční pomoci. Obce přispívají na dojíždění žáků," podotkl Ondřej.

Loni se do kurzů bruslení přihlásilo 244 dětí, letos to vypadá, že jich bude dvojnásobek. Kromě toho, že se malí sportovci hýbou, mohou se 
z nich do budoucna stát profesionální hokejisté. „Mezi žáčky si vyhlížíme talenty, kteří se mohou přidat k hokejovému klubu," dodal Ondřej.

Bruslení pro děti o deseti lekcích začíná v září. Další kurzy opět po deseti lekcích se odehrají od února příštího roku. „Nově začínáme s projektem Rodiče do pohybu. Bruslení bude o víkendu v dopoledních hodinách. Chtěli jsme i dospělé zapojit do zdravého životního stylu," vysvětlil Ondřej s tím, že další podrobnosti jsou na webu HC Střelci.