Britská mutace koronaviru se podle mluvčího magistrátu Radovana Daňka objevila mezi úředníky poprvé před víkendem. Pak počty nakažených stouply. „Třináct lidí je nakaženo a tři desítky lidí jsou v povinné karanténě,“ upřesnil Daněk.

Jaká je britská mutace covidu?

* Šíří se lavinovitě a může být nakažlivější, než současná varianta. Je to tím, že pacienti s britskou mutací mají v dýchacích cestách až třikrát větší nálož viru.

* Pokud se s nakaženým nacházíte společně v jedné místnosti, je mnohem vyšší riziko, že se také infikujete.

* Pacienti mají častěji kašel, bolí je v krku a jsou unavení. Ztráta chuti a čichu je u nich naopak méně častá. Dušnost, bolest hlavy a obtíže se zažíváním jsou stejně časté u obou variant.

Zdroj: Krajská hygienická stanice Jihlava

Podle krajského hygienika Jiřího Kose není vyloučené že se postupem času objeví i další případy. „Problém je v tom, že jediná laboratoř testující vzorky, která zatím dokáže vyselektovat možné podezřelé případy na britskou mutaci, je v rámci celé Vysočiny jenom v jihlavské nemocnici, ale podezření z mutace pak musí jednoznačně potvrdit Národní referenční laboratoř,“ zdůraznil Kos.

Podle mluvčí jihlavské nemocnice Moniky Zachrlové se britská mutace koronaviru zatím objevuje pouze v ojedinělých případech. „Skutečně jsou to výjimky, ale nemusí to tak být třeba už za pár dnů,“ podotkla Zachrlová.

Jak vysvětlil krajský hygienik, britská mutace je záludná v tom, že je infekčnější a snáze se přenáší. Navíc u přibližně 1200 laboratoří v Česku provádí diagnostiku, která přímo zachytí mutaci, jen asi šest laboratoří.

Počty nově pozitivně diagnostikovaných na covid-19 se v kraji denně pohybují od 200 do 300 případů. Kraj Vysočina má pět nemocnic. Na covidových lůžkách je víc než 200 pacientů. Jednotky intenzivní péče jsou obsazeny na víc než 40 procent.