Z řad zaměstnanců řetězců a jejich zákazníků na Pelhřimovsku ovšem stížnosti nezaznívají. „Zaměstnanci si nestěžují, ba naopak. Jsou rádi, že budou mít den volna," popsala situaci 
v humpolecké Bille její vedoucí Alžběta Popová.

Téměř stejně odpovídají 
i v dalších supermarketech, kterých se zákonem nařízené volno týká. „Zaměstnanci volno vítají. Myslím, že je to naprosto normální a mělo by to být častější. Brali bychom klidně i volné neděle," souhlasila s výše zmíněným vedoucí druhé Billy v Pelhřimově Petra Míková.
Vedoucí jednotlivých řetězců nezaznamenali ani stížnosti z řad zákazníků. „Nepostřehli jsme žádné rozčilené poznámky nebo vzkazy," vysvětlila Popová. „To, že si někdo stěžuje, jsem zaslechla jen v rádiu.
U nás se zákazníci pouze ptají, zda bude v pátek zavřeno, a jejich reakce na to jsou normální," vysvětlila Petra Míková.

Dalším ze zavřených obchodních řetězců bude
i Kaufland v Pelhřimově. „Zavřeme stejně jako další obchody a nikdo ze zaměstnanců si nestěžoval," řekla k tématu vedoucí obchodu, která nechtěla být jmenovaná.

Zavřená bude ovšem celá budova, včetně malých obchůdků po levé straně, které by vzhledem k jejich rozloze jinak mohly být otevřené. „Zavře se celý obchod, a tím pádem i lékárna, vinotéka, květinářství, trafika a pekárna," dodala vedoucí Kauflandu.

Ovšem ani v těchto obchodech se volno nesetkalo s nechutí. „My jsme rádi, že budeme mít den volna. Ale i kdybychom nebyli, nemůžeme to vzhledem k našemu umístění v obchodu Kaufland nijak ovlivnit," objasnila okolnosti pracovnice lékárny Dr. Max Lenka Donabauerová.

Jediným, komu zákonem nařízené volno vadí, tak zůstávají majitelé řetězců 
a obchodních center. Největší starosti jim dělá ušlý zisk. „Nějaké ztráty na tržbách budou, ale neviděla bych to nijak černě. Ve čtvrtek máme prodlouženou pracovní dobu až do deseti večer a hned v sobotu a neděli po svátku bude opět otevřeno a lidi si můžou dojít nakoupit," řekla Petra Míková.

Obchody s potravinami ale nebudou jediné, které budou mít tento den premiérově dveře zavřené.
Zákon se dotýká i dalších větších obchodů, které jsou v Pelhřimově v těsné blízkosti supermarketů. „I my budeme mít na státní svátek zavřeno," řekla Iveta Veselá, zástupkyně vedoucí prodejny CCC v Pelhřimově.
Reakce zaměstnanců 
a zákazníků jsou stejné jako u dříve zmiňovaných řetězců. „Řada z nás je ráda, že bude moci volný den strávit s rodinou, když ostatní členové rodiny a zejména děti mají volno. Od zákazníků jsme stížnosti nezaznamenali," dodala Veselá s tím, 
že reakce lidí na to, že bude obchod zavřený, jsou klidné.

Stejné zkušenosti mají 
i z blízkého obchodu 
s elektronikou. „Lidi se na otevírací dobu vyptávají, volají nám kvůli tomu, ale rozlobení nejsou. My jsme nadšení, že si někteří z nás užijí prodloužený víkend," potvrdil Kryštof Jíla, prodejce z obchodu Euronics.

Zákon zakazující prodej ve velkých obchodech během sedmi vybraných státních svátků je platný od letošního října. Do konce roku 2016 budou muset povinně obchody zavřít ještě dvakrát. Zda se do budoucna zákaz prodeje rozšíří na všech třináct státních svátků, ukáže teprve čas.

Svátky, kdy musí být zavřeno

1. ledna – Nový rok
Velikonoční pondělí
8. května – Den vítězství
28. září – Den české státnosti
28. října – Den vzniku samostatného Československého státu
25. prosince – Boží hod vánoční
26. prosince – Druhý svátek vánoční