Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snahy přivést děti ke knihám mají smysl. V Božejově ví své

Božejov – Osmasedmdesát různých vydání knih od spisovatelky Astrid Lindgrenové, která napsala například legendární Děti z Bullerbynu, vyneslo malou Základní a mateřskou školu Božejov na výsluní.

8.6.2016
SDÍLEJ:

Božejovští školáci shromáždili úctyhodný počet knih od spisovatelky Astrid Lindgrenové. Foto: Archiv ZŠ a MŠ Božejov

V soutěži s Klubem mladých čtenářů nakladatelství Albatros se právě tato škola v konkurenci zhruba dvou set škol z celé republiky dostala mezi pětici vítězů. „Úkolem bylo sehnat co nejvíce vydání knih od Astrid Lindgrenové. Zúčastnila se většina žáků školy, každý přinesl něco. Hodně nám pomohly i knihovny v Kamenici nad Lipou, Božejově, Pelhřimově a v Jihlavě. Bez jejich vstřícnosti bychom neměli šanci uspět," děkovala učitelka z božejovské školy Anna Tittlerová.

Dodala, že děti se díky soutěži nejen seznámily s podobou knih Astrid Lindgrenové napříč lety, ale navíc si společně četly, prohlížely ilustrace, povídaly o samotné spisovatelce a navštěvovaly knihovny. „Hlavně s knihovnicemi v Kamenici a v Božejově má naše škola velmi úzké vazby. Společně pořádáme různé akce na rozvoj čtenářské gramotnosti. Chceme, aby si děti našly ke knihám cestu a aby věděly, že právě v knihovně si ledacos vypůjčí," zmínila Tittlerová.

Že toto snažení přináší kýžené výsledky a že nejmladší generace skutečně cestu ke knihám nachází, pak dokazuje nejen celorepublikový úspěch božejovské školy, v jejíchž lavicích sedí na čtyřicet školáků. „Na naší škole existují různé menší projekty, které si kladou za cíl ukázat dětem půvab knih. Žáci si například něco přečtou a poté své postřehy vypráví spolužákům. Také se snažíme neustále doplňovat naši školní knihovnu," vyjmenovala další aktivity spojené s knihami ředitelka božejovské školy Jaroslava Vaverková.

Doplnila, že se rovněž snaží na školu zvát samotné spisovatele, což pro děti bývá atraktivní zážitek. „Není to jednoduché, protože ne každý autor je ochoten přijet na tak malou školičku. Nicméně jsme už uspořádali autorské čtení například s Alenou Ježkovou nebo s Michaelou Fišarovou," zavzpomínala ředitelka.

Podle jejích zkušeností byly doby, kdy knihy malé čtenáře skutečně tolik nelákaly. „V minulosti bylo období, kdy se hodně četlo. Pak nastaly časy, kdy naopak knihy nebyly tolik populární, ale poslední tři čtyři roky zase pozoruji, jak se děti ke knihám vrací. Vidím tedy, že naše snahy mají výsledky," zaradovala se Vaverková.

Ředitelka božejovské školy ještě doplnila, že rostoucí zájem o čtení neplatí plošně. „Stále se setkáváme s tím, že některé děti si vztah ke čtení a ke knihám přes veškeré snažení nevybudují, i třeba proto, že jim samotná četba může dělat potíže," uvažovala Vaverková.

O tom, že je stále hodně dětí, které rády čtou, je přesvědčená také knihovnice z dětského oddělení kamenické knihovny Marie Zbudilová. „Spousta dětí knihy, a dokonce obsáhlé knihy, vyhledává. Na druhou stranu si myslím, že s lety je stále těžší přilákat děti ke knize, a to hlavně kvůli tomu, že v dnešní době je kolem nich hodně jiných lákadel. Nehledě na to, že je pro ně jednodušší a rychlejší vyhledávat informace na internetu," přemítala Zbudilová.

Proto jsou podle ní důležité snahy, které mají vést k propagaci čtení. „Velkou roli ovšem hraje rodina a škola. Pokud rodiče nebo prarodiče chodí s dítětem do knihovny, tak mu pomáhají budovat ke knihám vztah. Podobné je to s učiteli. Jsou tací, kteří dbají na to, aby žáci tvořili čtenářské deníky, a o knihách společně mluví, což děti ke čtení motivuje," zamyslela se knihovnice.

Skvosty ze sbírky
Božejovští žáci shromáždili celkem 78 různých vydání knih od Astrid Lindgrenové. Mezi nimi byly i tyto skvosty:
Děti z Bullerbynu – první vydání z roku 1962
Svěřte případ Kallovi – první vydání z roku 1970
Detektiv Kalle má podezření – první vydání 
z roku 1970
Pipy Dlouhá punčocha – první vydání z roku 1976

Autor: Aneta Slavíková

8.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Zloděj odstranil dva visací zámky a nakonec křovinořez

Pelhřimov – Opuštěné zahrádkářské kolonie začínají lákat zloděje. Potvrzuje to případ z Pelhřimova, kde dosud nezjištěný pachatel v období mezi 5. a 19. říjnem odcizil z kůlny v zahradní kolonii křovinořez.

Zdravý životní styl byl týden mezinárodním tématem

Pelhřimov – Pelhřimovská organizace Hodina H se letos zapojila do mezinárodního projektu Happy Healthy Path čili Šťastná zdravá cesta. Skupinka šesti mladých lidí z Kraje Vysočina ve věku od 13 do 18 let se díky tomu spolu se svými vrstevníky ze Španělska, Lotyšska, Itálie a Slovenska věnovala zdravému životnímu stylu.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

OBRAZEM: Stromky pro nové občánky z Pelhřimova už rostou

Pelhřimov - Během čtvrtečního odpoledne bylo na okraji Pelhřimova velmi živo. V lokalitě za vodojemem, konkrétně naproti rybníku Stráž, se totiž uskutečnil již šestnáctý ročník sázení stromků pro nové občánky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení