Poslední říjnový den, tedy uplynulou sobotu, si milovníci pozorování oblohy mohli všimnout záře, kterou vydával takzvaný bolid, což je výjimečně jasný meteor podobný padající ohnivé kouli.

Z planet na večerní listopadové obloze nebude zářit ani jedna, ale ráno už budou k vidění planety Merkur, Venuše, Mars a Jupiter. „V úterý 3. listopadu došlo k seskupení Venuše s Marsem. Mezi 6. a 8. listopadem se zase můžeme těšit na seskupení Venuše, Marsu a Jupiteru, k němuž se přidá ještě Měsíc," uvedl David Sulaiman z Astronomického klubu Pelhřimov.

Další listopadovou zajímavostí je průlet komety se jménem Catalina. Ke Slunci by měla doputovat 15. listopadu. „Přiblíží se na 0,8 astronomické jednotky, ale v té době bude viditelná jen na jižní polokouli. U nás ji spatříme kolem 25. listopadu, a to ráno nad jihovýchodním obzorem na rozhraní souhvězdí Vah a Panny. Měla by dosáhnout jasnosti 5,5 magnitudy, tudíž bude viditelná i pouhým okem," vysvětlil Sulaiman.

Z výročí listopad připomene například start ruské sondy Luny 17, který se odehrál 10. listopadu roku 1970. Sonda dovezla na Měsíc Lunochod 1, který ujel deset kilometrů a na Zem poslal v té době neuvěřitelných dvacet tisíc snímků. Patnáctý listopad bude ve znamení výročí úmrtí německého astronoma Johannesa Keplera, který zemřel v roce 1630.