Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bolechovští se radují z vlastnoručně opravené kapličky

Bolechov - Záchrana pamětního místa bývá zdlouhavá a hlavně drahá. Za výjimku potvrzující pravidlo lze označit bolechovskou kapličku. Obyvatelé této želivské místní části si ji opravili sami.

10.10.2009
SDÍLEJ:

Záchrana pamětního místa bývá zdlouhavá a hlavně drahá. Za výjimku potvrzující pravidlo lze označit bolechovskou kapličku. Obyvatelé této želivské místní části si ji opravili sami.Foto: DENÍK/ Michal Vítů

„Nebýt této svobodné iniciativy, byl by to hodně drahý špás,“ ocenil při sobotní oslavě a svěcení kapličky snahu Bolechovských želivský starosta Karel Chmel. Obec dodala „jen“ materiál za 80 tisíc korun. Všechno ostatní záviselo na přičinlivosti mužů.

„Asi nejtěžší bylo vyztužit stavbu železobetonem. Statika už nebyla nejlepší, kaplička by se zakrátko asi sesunula,“ pravil jeden z dobrovolníků, vysloužilý řemeslník Jan Vlach, který se před penzí věnoval právě opravě památek.

Svépomocné gesto vzalo Bolechovským spoustu volného času. Na návsi se lopotili od jara. Po práci, o víkendech. „Občas to bylo těžké. Výsledek ale rozhodně stojí zato,“ pohlédl na nazdobenou kapličku Daniel Borovský, který pomáhal s výměnou oken. Pochvalnými slovy nešetřil ani opat Bronislav Ignác Kramár, který v sobotu odpoledne před zraky všech obyvatel staronové modlitební místo vysvětil. „Moc si vážím toho, že se v okolních vesničkách daří kapličky obnovovat. Spočívá v nich kus historie,“ připomněl Kramár.

Zaplatili ji vojáci

Toho okamžitě doplnil želivský páter Jaroslav Jáchym Šimek. „Bolechovská kaplička má skutečně zajímavou minulost. Okolo roku 1860 se tu usadili vojáci, lidé se o ně starali. Asi rok poté, co oddíly ze vsi odtáhly, dorazil dopis od velitele vojska. V něm stálo, že Bolechovští dostanou za svoji pohostinnost odměnu. Obyvatelé se poradili, co si za peníze pořídí. Shodli se právě na kapličce,“ vysvětlil páter Šimek.

Autor: Michal Vítů

10.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Pelhřimov – Domov pro seniory v Pelhřimově stanovil nová pravidla pro přijímání osob. Místo v něm získají pouze občané ze spádové oblasti Pelhřimova. Domov má i další plány do budoucna. Chce rozšiřovat kapacitu a získat certifikaci Značka kvality.

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení