Stromořadí, které se nachází u Bolechova, místní části Želiva, tenkrát získalo šestadvacet hlasů.

Bolechovskou alej do letošní ankety přihlásil Vladimír Přech. „Je moc hezká, ale hrozí jí nebezpečí od tupců, kteří kácejí aleje. Úzkou silnici ještě zužuje a kořeny zvedají asfalt. Bolechov je malá vesnička s nádhernou polohou. Vede k ní 
i procházková cesta podél božích muk z kláštera Želiv," napsal k přihlášenému stromořadí Alej ze Želiva její autor Vladimír Přech.

Alej u Bolechova tvoří převážně javor mléč a javor klen, v některých místech se objevuje i bříza. „Této aleji se také říká platanová. Platan má totiž takový podobný kmen. Minulý rok jsem byl na dovolené v Řecku na ostrově Rhodos, kde jsem právě platany viděl, tak jsem si tam připadal jako 
v Želivě," zavzpomínal starosta Želiva Karel Chmel.

Zúčastnit se hlasování 
o nejkrásnější alej v Česku mají zájemci možnost až do konce letošního roku. Vyhlašování vítězů je naplánováno na leden příštího roku.

Bolechovskou alej obdivují nejen místní, ale i návštěvníci vísky. „Mít v této anketě svou alej je pro nás určitá prestiž. Na alej se jezdí dívat i někteří rekreanti," dodal starosta.

O vítězství v anketě Alej roku se letos uchází padesát tři stromových alejí, včetně dvou ze Žďárska, jedné 
z Třebíčska, Havlíčkobrodska, a tedy i Pelhřimovska. Jihlavský okres letos žádné stromořadí nenominoval.

Nad projektem převzali záštitu členové výboru petice Zachraňme stromy. „Aleje vnímáme jako výrazné prvky v naší krajině. Vyvolávají pocit bezpečí a domova. Víme, že místní lidé si nejlépe ochrání to, s čím žijí. To je také jeden z hlavních důvodů, proč se k alejím touto anketou každoročně snažíme přitáhnout jejich pozornost," vysvětlila vedoucí této iniciativy Marcela Klemensová.