V minulém roce se do finále probojovala i Alena Michálková z černovické základní a mateřské školy, která si právem odnesla i titul Dětská Ámoska 2016, o kterém rozhodovala dětská porota. A jak se dívá na tuto příležitost s odstupem času? „Musím říct, že se jednalo 
o zkušenost k nezaplacení. Stále mám v živé paměti, jak mě nominace zaskočila. Musím ale říct, že ničeho nelituji a jsem ráda, že jsem do toho šla," sdělila své dojmy Michálková.

Dle jejích slov se ale nic významného vítězstvím nezměnilo. „Učím pořád stejným způsobem. Má práce mě stále naplňuje, baví. Dělám to, co jsem si vždy přála, a takové ocenění bylo jen přidanou hodnotou," komentuje svou účast v soutěži oblíbená učitelka z Černovic.

V této soutěži výrazně uspěla před jedenácti lety i Ivana Krumplová ze Základní školy Krásovy domky v Pelhřimově, která se tak stala jedinou Zlatou Ámoskou na Vysočině v historii ankety.

Každým rokem se ale počet vyučujících, kteří jsou nominování do této celorepublikové ankety, mírně snižuje. Většinou je to z důvodu, že žáci o soutěži ani nemají příliš povědomí, nebo mají obavy učitele přihlásit. „O soutěži jsem slyšela, ale většinou jsme nesebrali odvahu. Třeba to ale ještě napravíme," přemýšlí nad takovou variantou studentka prvního ročníku pelhřimovského gymnázia Petra Dederová.
V současné chvíli je do této soutěže nominováno celkem deset pedagogů. Mohlo by se zdát, že počet dvou nominací v Kraji Vysočina je nízký, ale opak je pravdou. O jednu nominaci více mají už jen Středočeský či Moravskoslezský kraj.

Podmínkou zapojit do Zlatého Ámose oblíbeného učitele nebo učitelku je odeslat přihlášku, a to do konce tohoto roku. V lednu a v únoru se uskuteční regionální kola, semifinálové a finálové kolo pak proběhne 
v březnu 2017.

Do přihlášky je třeba uvést stručnou charakteristiku navrhovaného kandidáta, případně přiložit fotografii, popsat jednu příhodu s ním prožitou a připojit podpis sta osob, které s návrhem souhlasí, včetně nominovaného.

Dominika Benešová