Důvodem je to, že zastupitelé po delší debatě schválili rozdílné doporučené ceny pro koupě či prodej pozemků pro vesnice, které spadají pod Pelhřimov.

Ve Starém Pelhřimově, Myslotíně a Skrýšově, tedy v místních částech přiléhajících k městu, se malé pozemky zájemcům o koupi nově nabízejí za zvýšených 200 korun za metr čtvereční. Ve vzdálenějších místních částech se už předtím zvýšily ceny z 50 na 100 korun a přímo ve městě z 200 na 400 korun.

Se zvýšením a rozdílnými cenami opět nesouhlasili zastupitelé opoziční ČSSD. „Není jasné, v čem jsou místní části přiléhající k Pelhřimovu cennější. Jen vzdáleností? A nejsou to stavební parcely, jen malé „frcky"," řekl hejtman Jiří Běhounek. A jeho kolega Vnislav Jelínek zopakoval, že na vyšší ceny doplatí ti, kteří chtějí sami napravit hranice pozemků, které „papírově" neodpovídají realitě. „Někdo si pro pořádek zaměří malé cancoury, a my mu napálíme cenu? Proč by to pak lidi kupovali?" ptal se Jelínek.

Sociální demokraté naráželi na to, že jde často o malé pozemky, například předzahrádky, které lidé historicky oplotili nevědomky, na základě nepřesných map.

Místostarosta Tomáš Dufek (ODS) ale zdůraznil dvě věci. Za prvé, že ceny lukrativnějších pozemků, jako třeba stavebních parcel, budou stanoveny jinak a zcela individuálně. A za druhé, že jde jen o doporučené ceny, které zastupitelé případně mohou změnit.

To ostatně hned při prvním jednání neúspěšně navrhli i někteří koaliční zastupitelé. „Manželům Tomcovým navrhuji zachovat 100 korun, protože hned pod nimi je barák, který za pozemky nedal ani tu stovku," uvedl místostarosta Pavel Pípal (KDU-ČSL).

Důvodem zvýšení cen je podle vedoucího hospodářského odboru pelhřimovského městského úřadu Stanislava Kropáčka přirozená reakce na zvýšení cen pozemků na trhu. Nejen soukromníci, ale i krajské či státní instituce totiž nyní prodávají a kupují i nelukrativní pozemky jako pozemky podél silnic často za 400 až 600 korun za metr čtvereční. Tyto částky ostatně stát žádal i po městu Pelhřimov.

„Naše město pořád ještě jde pod cenu, protože nám nejde o výdělek, ale o to, abychom se chovali jako řádný hospodář," doplnil místostarosta Tomáš Dufek. Co se ale stane, pokud zájemce o koupi třeba zaploceného pozemku nebude chtít více peněz zaplatit? „Jednou z možností je pak po něm chtít nájem za to, že užívá městský pozemek," dodal Dufek.

Jan Mazanec