V nacpané a přetopené zasedací místnosti by se v pondělí večer dalo ticho nožem krájet. To když tamní starosta Josef Vácha začal vysvětlovat, jakým způsobem docílil investor bioplynové stanice změny územního plánu pro svůj pozemek pod vesnicí. „Stanice měla stát úplně původně hned za baráky, to se nám nelíbilo. Když investor přišel s tím, že areál vybuduje pod kopcem a dopravu nepovede přes naši obec, přivítali jsme to. A protože ani nikdo z lidí nic nenamítal, změnu územního plánu jsme schválili,“ řekl starosta.

Ten vzápětí zdůraznil, že tento počinek ještě neřeší, zda tam bioplynka bude stát či nikoliv. „Když se pak investor dostal do problémů kvůli nesouhlasu okolních obcí a předložil mi návrh smlouvy, v níž stálo, že doprava povede Libkovou Vodou, okamžitě jsem zavolal jednateli Němečkovi s tím, že do vesnice je v žádném případě nepustíme,“ doplnil Vácha.

Škoda toho Rynárce

Načež se z pléna ozvalo postesknutí nad tím, že starosta jako jediný z představitelů tří dotčených vesnic chyběl minulou středu na rynáreckém setkání s investorem. „To je škoda. Pokud je to takhle, mohlo se to tam vyřešit najednou,“ poznamenal muž.

Poté se ujali slova právě starostové Rynárce a Čelistné. Ti po krátkém ohlédnutí za středeční schůzí přečetli společnou výzvu vůči libkovodským zastupitelům. Ve stručnosti by se dala shrnout do následujících vět. „Libkovodští přátelé, prosíme vás, přehodnoťte svoje rozhodnutí ohledně bioplynové stanice. Pojďme to společnými silami zvrátit, dokud je ještě čas. Žijeme v krásném kraji, nenechme si jej zničit. Nejde tady jenom o nás, jde i o naše děti,“ dočetl memorandum rynárecký Pavel Kopecký. Opřel jej i o petici proti bioplynové stanici, která v pondělí obnášela 380 podpisů.

Za potlesku lidí pak předal dopis Josefu Váchovi, který se k výzvě připojil. „Jak jsem řekl, souhlas s dopravou jsem jim nedal, poslal jsem je pryč. Stavební řízení stojí. O to víc mě mrzí, že někdo po vsi rozhlašuje, že Vácha tady tu bioplynku prosazuje, že Vácha kope za Holanďany. To přece není pravda,“ pravil rozezlený Josef Vácha. Po krátké roztržce s občany, která se točila okolo jejich informovanosti a stejně tak i ohledně zájmu o obecní záležitosti, opět zavládl v zasedací místnosti konstruktivnější duch.

Zastupitelé se začali radit nad tím, jak co nejvhodněji navléci svoje zamítavé stanovisko. A přihlížející vyměnili výčitky za návrhy a rady.

Oni totiž nelenili ani Libkovodští. V pátek založili na znamení odporu proti bioplynové stanici občanské sdružení. Petr Macák položil na stůl petiční listinu. I ona se začala okamžitě plnit jmény.„A nestačilo by se připojit k výzvě Rynárce a Čelistné, kterou bychom společně poslali investorovi,“ mínil Vácha. S tímto názorem nepochodil. Libkovodští se jednomyslně shodli na tom, že problém se týká především jich samotných, proto jej musí vyřešit na vlastní pěst.„Pojďme vrátit územní plán zpátky tak, abychom z něho bioplynovou stanici úplně vytěsnili. Pokud vím, tohle možné je,“ navrhl za souhlasného přikyvování přítomných Macák.

Úřednická mluva pamatuje na takový úkon pojmem revokace. Ten se v dalších desítkách minut stal nejskloňovanějším slůvkem. A někteří z obyvatel Libkovy Vody se dostavili na zasedání zastupitelstva výborně připraveni.„Informovala jsem se na krajském úřadě, podle názoru odborníků není třeba revokovat územní plán jako celek. Stačí zrušit pouze dotyčnou změnu. A pro příště už si to ohlídáme lépe,“ řekla Jana Bečková.

Takový návrh ale musel některý ze zastupitelů podat. Nakonec se toho ujal místostarosta Jaroslav Poláček. „Revokuji usnesení ze třetího veřejného zasedání, které se týká změny územního plánu kvůli výstavbě bioplynové stanice,“ přednesl Poláček.

Sedm k nule

A hlasovalo se. Jednoznačné skóre sedm k nule symbolicky podpořili zvednutím paže všichni přítomní. Pozemek pro bioplynovou stanici se tím pádem vrací zpátky k označení jako pole a louky.

„Do zápisu uveďme jako odůvodnění změnu okolností v záměru vedení dopravy ke stanici a zásadní nesouhlas občanů,“ dodal starosta Vácha s tím, že osloví právníka. To aby bylo celé vyjádření nenapadnutelné.

A zatímco desítky lidí spokojeně sahaly na věšák pro kabáty, přidal navrch ještě osobní přání. „Věřím, že napětí v obci teď konečně povolí, a že si tu budeme opět spokojeně a poklidně žít,“ uzavřel Josef Vácha nejostřeji sledované zasedání zastupitelstva v libkovodské historii.