Sněžení na sklonku února na tom už nic nezměnilo a nezmění, vleky na zmíněných dvou místech v současné sezoně už nikdo nezapne.

Vlekaři od Křešína by se bývali spokojili s alespoň trochu slušným mrazem. Jenže až na pár epizod, kdy mrzlo, panovaly letos spíš oblevy. „Mrazů, abychom mohli sjezdovku zasněžit, jsme se nedočkali. Sezonu jsme ukončili, aniž by vůbec začala. Ani jeden den se nelyžovalo,“ potvrdil nemilou zprávu Vladimír Mareš z oddílu lyžování při TJ Start Lukavec. Právě tento klub provoz areálu u Křešína v nadmořské výšce 560 metrů zajišťuje.

Absolutní bída

Stalo se tak poprvé za sedm let, kdy v areálu začali svah uměle zasněžovat. „Každý rok jsme alespoň týden jezdili. Loni pět týdnů, předloni dokonce osm týdnů. Letos to byla absolutně bída,“ musel konstatovat Vladimír Mareš.

Klub přitom do areálu u Křešína před sezonu znovu nemálo investoval.

Vylepšení sportoviště před sezonou přišla na osmdesát tisíc korun. „Vylepšili jsme technologii, nainstalovali elektronické hlídače vody, zmodernizovali jedno dělo, na sezonu připravili další dvě sněžné tyče. Ani jsme ty novinky nemohli vyzkoušet,“ říkal muž od křešínského vleku.

Úplně stejně se ohlíží za sezonu, která končí, aniž začala, Libuše Zemanová, která se po bezmála čtvrtstoletí spolu se svým manželem a synem starala o zázemí při lyžování u Antonky nedaleko Kamenice nad Lipou. Tamní vlek je stále odkázán výhradně na přírodní sníh a ten ani na svah v nadmořské výšce 664 metrů nenapadl. Přitom by Antonce stačilo jen několik málo decimetrů sněhové pokrývky. „Kdyby napadlo dvacet, raději spíš třicet centimetrů, tak by se u nás lyžovat dalo. Jenže takhle, jak nám počasí přálo letos, jsme vlek vůbec nemohli spustit,“ informovala z Antonky Libuše Zemanová.

Loni začali v půlce prosince

V předešlé zimě začínalo lyžování na Antonce dokonce patnáctého prosince, ještě o hodinu dříve než na Křemešníku. „O vlek jsme se starali letos pětadvacátým rokem, takže jsem pamětnice. A nepamatuji si, že by se některou zimu vůbec nelyžovalo. Aspoň týden se pokaždé jezdilo,“ zavzpomínala Libuše Zemanová.

Jediným místem, kde se letos na Pelhřimovsku lyžovat dalo, zůstane legendární Křemešník. Tam se uměle zasněžený svah podařilo připravit ještě na samém sklonku minulého roku, do 23. února provoz vleku přerušilo jen pár krátkodobých oblev. Správa areálu na webových stránkách minulou neděli oznámila, že provoz přerušuje do pátku 28. února.

Zimní areály s vleky na Pelhřimovsku

Křemešník: délka sjezdovky 370 metrů, nadmořská výška 755 metrů, převýšení 57 metrů, umělé zasněžování, umělé osvětlení

Křešín: délka sjezdovky 250 metrů, nadmořská výška 560 metrů, převýšení 50 metrů, umělé zasněžování, umělé osvětlení

Antonka: délka sjezdovky 250 metrů, nadmořská výška 664 metrů, převýšení 44 metrů, umělé osvětlení