K bezlepkovému automatu chodí čím dál více lidí. „Během prvních dvou týdnů měli lidé zájem o jelení guláš, italskou tomatovou polévku, bezlepkové sušenky, bioaktivní vody a dia čokolády. Nebývalý zájem zaznamenaly štrúdlové kapsičky,“ uvedla mluvčí nemocnice Alexandra Knapová.

Zatím nelze říct, jestli je za oblibou automatu skutečně zájem o bezlepkovou stravu nebo jen zvědavost vůči novince. Jisté ale je, že k němu míří nejen lidé se zdravotním či stravovacím omezením. „Nakupují tam i ti, kteří vyhledávají kvalitní produkty,“ podotkla mluvčí. Platit se dá v automatu hotově i kartou.

V Nemocnici Pelhřimov tak nyní uvažují o umístění dalšího automatu v Pavilonu péče o rodinu. V areálu nemocnice je aktuálně jedenáct nápojových a jídelních automatů. „Čtyři z nich poskytují teplé nápoje, zbývajících sedm nabízí nápoje studené a dále občerstvení jako bagety nebo oplatky. Další možností stravování či občerstvení v nemocnici je v kantýně stravovacího provozu nebo v atriu hlavní lůžkové budovy,“ vyjmenovala Knapová.

Pelhřimovská nemocnice je prvním zdravotnickým zařízením na Vysočině a jedním z prvních v republice, kde bezlepkový automat funguje. „Hotová jídla v našich automatech jsou vařena dle českých receptur, masa máme z vybraných chovů, bez lepku a bez konzervantů. Mají dlouhou trvanlivost a díky speciální metodě zavařování mohou být uchovávána i v teplotách do třiceti stupňů," řekla Lucie Welserová, která šíření bezlepkových automatů pomáhá.