VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Běženci by mohli najít domov v Želivě. Opravují pro ně byt

Pelhřimovsko – Výzvy některých představitelů státu 
a církve k přijímání uprchlíků byly vyslyšeny i na Pelhřimovsku.

15.9.2015 4
SDÍLEJ:

Klášter Želiv. Ilustrační fotoFoto: Jan Mazanec

Želivský klášter nechává opravovat bytovou jednotku, kde se běženci mohou natrvalo usadit, Dětský domov Senožaty ubytoval dva chlapce z Afghánistánu a dva ze Sýrie a s žádostí o pomoc jsou oslovováni také majitelé letních rekreačních zařízení.

Zřejmě první zkušenosti 
s uprchlíky v okrese sbírali pracovníci senožatského dětského domova. Do dvou krizových lůžek ulehli 30. srpna chlapci z Afghánistánu, kteří se v cizím státě ocitli bez rodičů a příbuzných. Podle všeho rodiče zatím zůstali v Afghánistánu, synové měli dorazit do Německa a tam požádat o azyl. Oba chlapci z domova utekli.

Další týden v úterý přišli do senožatského domova další dva chlapci, tentokrát ze Sýrie. „Ti ale také utekli," uvedl starosta Senožat Zdeněk Vaněk s tím, že podle informací od ředitelky domova Martiny Buchalové Horské byla s běženci nesnadná práce. „Neměli u sebe doklady 
a nebylo možné se s nimi domluvit," zmínil Vaněk.

Dodal, že se s ředitelkou zařízení dohodl, aby ho o dalších případných příchodech uprchlíků informovala. „Místní tuto situaci neřeší, zatím se mě nikdo na běžence neptal," doplnil starosta.

Zatímco senožatský dětský domov nabízí dočasné ubytování na osmi krizových lůžkách, želivský klášter chce uprchlíkům poskytnout zázemí natrvalo. Uvedl to želivský opat Jáchym Jaroslav Šimek. „V současné době zedníci pracují na opravách bytové jednotky. Máme i další místa, kde by běženci mohli zůstat. Neuvažujeme o tom, že by tu byli na přechodnou dobu, naopak, chceme jim poskytnout domov na delší čas, jsme ochotní jim pomoci najít práci, aby tu mohli žít," nastínil duchovní.
Jak ovšem podotkl, dosud se žádní uprchlíci, kteří by chtěli v Želivě zůstat, neobjevili. „Jsem v jiné pozici než kněží na farách, protože jako ordinář mohu za klášter rozhodovat. Kněží jednají podle společné domluvy," dodal opat premonstrátského kláštera s tím, že cítí podporu českých biskupů. Ti na červnovém jednání odsouhlasili, že uprchlíky budou přijímat.

Na otázku, zda už přemýšleli, jak budou řešit jazykovou bariéru, opat Jáchym Jaroslav Šimek odpověděl, že on sám by chtěl začít „louskat" arabštinu. „Samozřejmě by byla výhoda, kdyby uprchlíci uměli anglicky," zapřemítal opat.

Želivský opat dále doplnil, že by pro uprchlíky určitě zařídili výuku českého jazyka. „Otázku ohledně pracovníků, kteří by se naplno věnovali běžencům, musíme řešit s krajem a dalšími příslušnými institucemi. Samozřejmě ale, že bychom pomoc například sociálních pracovníků rádi využili," uvažoval opat.

Zvažovali sbírku

Také Oblastní charita Pelhřimov se chystá být migrantům nápomocná. Ale ani ona se s žádnými běženci, kteří by její služby vyhledávali, nesetkala. „Naše pomoc se odvíjí od pokynů Diecézní charity České Budějovice. My jsme nyní připraveni pomoci uprchlíkům v nouzi. Už jsme například řešili, zda vyhlásíme materiální sbírku, ale nakonec jsme došli k závěru, že vlastně nevíme, co konkrétně je třeba a kam bychom to vlastně měli dopravit," informovala vedoucí pelhřimovské charity Martina Kábelová s tím, že nyní mapují, kde v kraji by se našly volné kapacity pro uprchlíky. Charita může migranty na krátkou dobu ubytovat, dát jim najíst a popřípadě zařídit transport do zařízení pro uprchlíky. Kábelová dodala, že veřejnost s pomocí prozatím vyčkává, i když už je připravena přiložit ruku k dílu. „Setkávám se s tím, že lidé jsou ochotni pomoci a že nyní čekají, co konkrétně bude potřeba," sdělila ředitelka pelhřimovské charity.

Majitel Rekreačního zařízení Želivka Stanislav Pihávek potvrdil, že je příslušné státní orgány oslovily, zda by se v případě potřeby migrantů ujali. Zatím prý o této prosbě uvažují. Majitel dětského letního táboru Kalich v Kamenici nad Lipou Antonín Hubený neprozradil, zda byl s žádostí o pomoc také osloven, či nikoliv. „Nicméně bych tábor chtěl využívat pro ty účely, pro které tu je," komentoval Hubený.

Autor: Aneta Slavíková

15.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze.
16

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

Místo vraždy ulice Slavíčkova u křižovatky se Sokolovskou ulicí.
AKTUALIZOVÁNO
15

V Jihlavě měl vraždit bývalý partner oběti. Policie hledá svědky i pachatele

Pachatelé důvěřivým seniorům ukradli dvacet tisíc korun

Humpolec – Muž a žena se pod záminkou vrácení přeplatku dostali do rodinného domu v Humpolci, kde seniorům ukradli dvacet tisíc korun. Po dvou pachatelích, kteří ihned po krádeži z místa činu utekli, v současné době pátrá policie. Ta zároveň apeluje i na seniory, aby byli obezřetnější k cizím osobám.

Studentky střední školy opět pomáhají charitě. Šijí pláště

Pelhřimov – Studentky Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště v Pelhřimově usedly ke strojům, aby opět pomohly a podpořily tradiční Tříkrálovou sbírku, která se nejen na Pelhřimovsku uskuteční v období od 1. do 14. ledna.

Přímo z Vídně přivezou pelhřimovští skauti Betlémské světlo už druhým rokem

Pelhřimovsko – Pelhřimovští skauti se po roce znovu vydají do Rakouska. Přímo z Vídně si pak domů přivezou Betlémské světlo. Lidé si pro symbol naděje a přátelství budou moci v Pelhřimově poprvé přijít už na stříbrnou neděli.

Náměstím budou o víkendu znít koledy a vonět svařák

Pelhřimov, Humpolec – Bohatý program, který se ponese ve vánočním duchu, nabídne v neděli 17. prosince Pelhřimov i Humpolec. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení pěveckých sborů, živý betlém i porcování obří vánočky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT